Kan bankası iş gücü planlamasında benzetim yaklaşımı
Simulation approach for workforce planning in a blood bank
  1. Tez No: 245627
  2. Yazar: VOLKAN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ATAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Kan ve kan ürünlerine olan talep ve bu talebi karşılamakta yetersiz kalan bağışlar, kan bankalarının iyi yönetilmesi ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Dünyada, kan bağışlarının artırılmasına yönelik birçok araştırma yapılmış olup, kan bankalarının etkin ve verimli yönetilmesi için yapılan çalışmalar son yıllarda hız kazanmıştır. Bu çalışma ile Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri Kan Merkezi'ne kan vermek için gelen donörlerin merkezde geçirdikleri toplam zamanın azaltılması ve çalışanların iş yükü dengesinin sağlanması amacıyla bir benzetim modeli oluşturulmuştur. Oluşturulan benzetim modeli kullanılarak alternatif sistemlerin bilgisayar ortamında test edilebilmesine olanak sağlanmaya çalışılmış ve kaynakların daha etkin kullanımı ile donörlerin sistemde geçirdikleri zamanının azaltılması amacıyla alternatifler oluşturulmuştur. Performans ölçütlerini en iyi sağlayan alternatif ile sistemde donörlerin bekleme zamanında %70'lik bir azalma sağlanmış ve çalışanların iş yükleri de dengelenmiştir. Yapılan bu çalışma ile sağlık sisteminde kritik bir rolü olan kan bankalarının önemi vurgulanmış ve ülkemizde benzer yöndeki çalışmalar için bir zemin oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Because of high demand for blood and blood components as well as insufficient blood donations to meet this high demand, it became necessary for the blood banks to be managed effectively. The research areas about blood banks are very broad; varying from increasing donations to obtaining the desired inventory levels and hence, researches for an effective management of blood banks have increased extensively in recent years. In this study, a simulation model was developed to minimize the total waiting time of donors and to balance the work load of staff at the blood bank of Hacettepe University Hospitals. By using the developed simulation model, alternative models were generated, compared and the most successful one, which satisfied the selected performance criteria, was chosen. By implementing the best alternative, waiting time of donors in the system was decreased by %70 and the work load of staff was balanced considerably. With this study, we emphasize the importance of blood banks which are the critical parts of the health care systems.