İnsani gelişme endeksi ile kapsamlı endeks arasındaki ilişkinin belirlenmesi üzerine bir çalışma
A study on the identification of the relationship between human development index and comprehensive index
  1. Tez No: 245628
  2. Yazar: YASEMİN TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ORAL ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Bölümü
  12. Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), 1990 yılından bu yana çok sayıda ülke için hesaplanmış olan İnsani Gelişme Endeksi'ni (İGE), İnsani Gelişme Raporları (İGR) halinde yıllık olarak yayınlanmaktadır. Türkiye için 2001 ve 2004 yıllarında ulusal çalışmalar gerçekleştirilmiş, iller itibariyle İnsani Gelişme Endeks değerleri hesaplanmıştır. Bu çalışmada, Türkiye'deki illerin insani gelişmişlik düzeylerini belirlemek amacıyla demografik, sağlık, eğitim ve mali değişkenleri içeren çok değişkenli istatistiksel analizler kullanılmıştır. Bu analizler SPSS programı yardımıyla yapılmıştır. Söz konusu değişkenler arasında gelişmişliği belirleyen en uygun değişken seti diskriminant analiziyle bulunmuştur. Seçilen değişkenler, faktör analizi yardımıyla kapsamlı bir endeks geliştirmek amacıyla kullanılmıştır. Geliştirilen kapsamlı endeksin geçerliliğini test etmek amacıyla grafiksel teknik ve basit hesaplamaları temel alan Bland ? Altman yöntemi ile Passing ? Bablok regresyon yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntemler MedCalc bilgisayar programı kullanılarak yapılmıştır. Geliştirdiğimiz kapsamlı endeks, İnsani Gelişme Endeksi ile karşılaştırılarak Türkiye'deki illerin insani gelişmişliği hakkında değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since 1990, the United Nations Development Programme (UNDP) has published a series of annual Human Development Reports (HDR) in which the Human Development Index (HDI) is computed for large number of countries. National studies on Turkey have been conducted between 2001 ? 2004, Human Development Index values have been computed by province. In this study, multivariate statistical analysis including demographic, health, educational and financial variaties have been used with a view to determine the human development levels of provinces in Turkey. SPSS computer programme has been applied in these analysis. The most appropriate set of variaties determining level of development among the mentioned variaties has been obtained through discriminant analysis. The selected variaties have been utilized with the aim of developing a comprehensive indeks by means of factor analysis. The Bland ? Altman method and Passing ? Bablok regression method, based on graphical technical & simple calculations, has been used for the purpose of testing the validity of the developed comprehensive index. MedCalc computer programme has been applied in these methods. Assessments have been made about human development levels of provinces in Turkey, by comparing the comprehensive indeks we have developed with Human Development Index.