Haddeleme işleminin yüzey pürüzlülüğü ve yüzey sertliğine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the burnishing process effect of the on surface roughness and surface hardness
  1. Tez No: 245629
  2. Yazar: FİKRET SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HÜDAYİM BAŞAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Haddeleme işlemi talaşlı imalatta son işlem operasyonu olarak kullanılmakta veuygulandığı iş parçası yüzeylerinde sertliğin artması, malzeme yorulmasınakarşı dayanıklılık ve aşınma direnci gibi avantajları da beraberindegetirmektedir. İş parçasının yüzey pürüzlülüğünün iyileştirilmesi, yüzeysertliğindeki iyileşmeler, malzemenin aşınma direncinin artması, malzemeyüzeyinde çatlak oluşturabilecek derinliklerin azaltılması vb., direk olarakhaddeleme işleminde kullanılan ilerleme, batma oranı, kullanılan silindir sayısı,bilye yarıçapı gibi parametrelere bağlıdır. Bu çalışma ile dönel parçalar içinhaddeleme işlemi yapabilecek farklı başlıklar takılabilen bir aparattasarlanmıştır. Tasarlanan aparatın imalatı gerçekleştirilerek aparat ile talaşlıimalat işlemi yapılmış olan yüzeyler farklı parametreler kullanılarak haddelemeişlemine tabi tutulmuş ve parça için yüzey pürüzlülüğü ve sertliği sonuçları eldeedilmiştir. Elde edilen bu sonuçlar YSA (Yapay Sinir Ağları) ile yorumlanmışve bu yorumlar deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Burnishing process has been used as a finishing operation in manufacturing andapplied on work piece surface brings together some advantage like that increasehardness, resistance against material fatigue and abrasion resistance. Inburnishing process is used some parameters Like that Feed, punch force andpass number parameters and this parameters effect to improving work piecesurface roughness, refining surface hardness, increasing material abrasionresistance, decreasing depth created cracked on material surfaces.With thisstudy, it has been aimed an apparatus design with mount different heads makeburnishing process for cylindrical parts. Realization of manufacturing designedapparatus and on work piece surface which is processed chip removal method,material improving (surface roughness, hardness,) experiment will be done withthis apparatus usnig different parameters to obtain result contains surfaceroughness and surface hardness. Experimental result will be taken with usingnecessary measurement device. Obtained result will be interpreted with ANN(artificial neural network) and comparison with experimental result.