Bazı metal içerikli borat, fosfat ve vanadat bileşiklerinin sentezi ve karakterizasyonu
The synthesis and characterization of some metal containing borate, phosphate and vanadate compounds
- Tez No: 245716
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİGEN KURTULUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tezde; metal içerikli borat, fosfat ve vanadat bileşikleri ısı yardımlı katı-hal reaksiyonları kullanılarak sentezlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen ürünler X-Işınları Kırınımı (XRD) ve Fourier Transform Infrared (FT-IR) spektroskopisi ile karakterize edilmiştir.Bu çalışmalar sonucunda; termal yöntem kullanılarak sentezlenen Ca2B6O11 (ICDD 15-0551) ve SrB2O4 (ICDD 15-0779) bileşikleri tek fazlı olarak ve SrB4O7 (ICDD 15-0801) bileşiği; SrB2O4 (ICDD 15-0779) bileşiği ile birlikte çift fazlı olarak 900 0C ve 20 saat sürede katı-hal reaksiyonları ile kül fırınında elde edilmiştir.Mikrodalga enerji tekniği kullanılarak sentezlenen Co2Ni(BO3)2 bileşiği 600 W güç değerinde 10 dakika süre ile gerçekleştirilen reaksiyon sonucu tek fazlı olarak elde edilmiştir [34].Ni2V2O7 (ICDD 29-0945) bileşiği; 360 W güç değerinde 10 dakika süre ile gerçekleştirilen reaksiyon sonucu NiCo2O4 (ICDD 20-0781) bileşiği ile birlikte çift fazlı olarak mikrodalga enerji tekniği ile ilk kez sentezlenmiştir.Mo0.67V0.33O2 (ICDD 30-0849) bileşiği; ß-(NH4)0.38V2O5 (ICDD 27-1019) bileşiği ile birlikte çift fazlı olarak ve (V0.07Mo0.93)5O14 (ICDD 31-1437) bileşiği; (NH4)2(Mo2O7) (ICDD 89-7113) bileşiği ile birlikte çift fazlı olarak 600 W güç değerinde 10 dakika süre ile gerçekleştirilen reaksiyon sonucu mikrodalga enerji tekniği ile ilk kez sentezlenmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this thesis; metal containing borate, phosphate and vanadate compounds have been tried to synthesized using solid-state reactions. The experimental products are characterized by X-ray Diffraction (XRD) and Fourier Transform Infrared (FT-IR) spectroscopy.Our results show that, compounds of Ca2B6O11(ICDD 15-0551) and SrB2O4 (ICDD 15-0779) were synthesized the unique phases and compound of SrB4O7 (ICDD 15-0801) was synthesized the couple phases with compound SrB2O4 (ICDD 15-0779) for 20 hours of time at 900 0C by using thermal energy have been obtained.Compound of Co2Ni(BO3)2 was synthesized the unique phase for 10 minutes of time at 600 W by using microwave energy technique has been obtained [34].Compound of Ni2V2O7 (ICDD 29-0945) was synthesized first time the couple phases with compound of NiCo2O4 (ICDD 20-0781) for 10 minutes of time at 360 W by using microwave energy technique has been obtained.Compound of Mo0.67V0.33O2 (ICDD 30-0849) was synthesized first time the couple phases with compound of ß-(NH4)0.38V2O5 (ICDD 27-1019) and compound of (V0.07Mo0.93)5O14 (ICDD 31-1437) was synthesized first time the couple phases with compound of (NH4)2(Mo2O7) (ICDD 89-7113) for 10 minutes of time at 600 W by using microwave energy technique have been obtained.