Gıda niteliği omayan zeytinyağından elde edilen biyodizelin ve karışımlarının yakıt özelliklerinin incelenmesi
Investigation of fuel properties of biodisel which produced from olive oil which isn't nutrient and different blending rates
  1. Tez No: 245752
  2. Yazar: AHMET SALİH PEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bitkisel ve hayvansal yağlardan üretilen, yenilenebilir, çevreyi kirletmeyen biyodizel, dizel yakıtı için alternatif bir yakıt olarak öne çıkmaktadır. Restaurant ve evsel atık yağları, yağ asidi esterlerine dönüştürülmek suretiyle dizel motorlarında kullanımı, hem insan sağlığı hem de çevresel açıdan önemli bir avantaj sağlamaktadır.Bu çalışmada, gıda niteliği olmayan atık zeytinyağından biyodizel üretilmiş ve farklı oranlarda biyodizel/dizel karışımlarının analizleri yapılmıştırElde edilen biyodizelin ester muhtevası % 97,6 m/m ,yoğunluğu 878,6 kg/m3, kinematik viskozitesi 4,82 mm2/s, parlama noktası 122 ºC ve su muhtevası 156 mg/kg olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Vegetable and animal oils are produced from renewable, biodiesel does not pollute the environment, as a fuel alternative for diesel fuel is outshine. Restaurant and municipal waste oils, fatty acid ester to be converted to diesel fuel use of diesel engines, both in terms of human health and the environment is an important advantage provide.In this study, biodiesel from waste olive oil which is the non-food quality was produced and the changes of biodiesel/diesel was observed by analysing.This biodiesel?s ester content 97.6 %(m/m), density 878,6 kg/m3, kinematics viscosity 4.82 mm2/s, flash point 122ºC and a water content 156 mg/kg it has been found.