Kuantum nokta yapıların elektronik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of electronic properties of the quantum dot structures
- Tez No: 245781
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT ÖZGÜR SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, kuantum nokta yapıların elektronik özellikleri teorik olarakçalışılmıştır. Bu amaçla, kuantum noktalarına hapsedilen bir elektronun enerji seviyeleri,kabuk yapıları ve manyetik alan içerisindeki davranışları ele alınmıştır. Bir, iki ve üç boyuttasınırlandırılmış kuantum nokta yapıların, kuantum mekaniksel yöntemlerle incelenmiştir.İlave olarak, bu yapıların elektronik parametrelerinin hesaplanmasında kullanılan yöntemlerhakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the electronic properties of quantum dot structures have been studiedtheoretically. For this purpose, energy levels, shell structures and behaviors within themagnetic fields of electron which confined in the quantum dots have been treated. Thequantum dot structures confined with one-, two and three dimensions have been investigatedby quantum mechanical methods. In addition, information about the calculation methods ofthe electronic parameters of these structures were given.