Kozmolojik sabit ve karanlık enerji problemi
Cosmological constant and dark energy problem
  1. Tez No: 245803
  2. Yazar: GÜLÇİN KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER ADAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Newton'un gravitasyon teorisi genel göreceliliğin zayıf alan limitidir ve yalnızca dünya yarıçapının büyüklüğü mertebelerinde başarılıdır. Einstein'ın gravitasyon teorisi olan genel görecelilik, güneş sistemi gibi daha büyük ölçeklerde başarılıdır. Ancak, genel göreceliliğin kozmolojide bazı problemleri vardır. Son gözlemler evrenin genişlemesinin hızlanarak devam ettiğini göstermiştir. Diğer taraftan, gravitasyonun çekici özellikte olduğunu biliyoruz. Bu da teorik olarak büyük patlamaya göre evrenin genişlemesinin yavaşlaması anlamına geliyor. Bu bağlamda, biz bu kozmik hızlanmayı açıklamak için dinamik nanmetrisitiyle ifade edilen yeni bir gravitasyon teorisi kullanarak çok büyük ölçeklerde gravitasyonun itici yönünü gösteren basit bir çözüm bulduk.
Özet (Çeviri)
Newton?s gravity theory is the weak field limit of general relativity and is successful only in the order of world radius. Einstein?s gravity theory, the so-called general relativity, is successful on larger scales such as solar system. General relativity, however, has some drawbacks in cosmology. Last observations have showed that the expansion of universe is accelerating. On the other hand, we know that gravity has attractive nature. This means that theoretically the expansion of universe should decelerate according to big bang scenario. In this context, in order to explain this cosmic speed-up we found a simple solution showing the impulsive nature of gravity at very large scales by using a modified gravity theory written in terms of dynamical nonmetricity.