Analysis of port knocking mechanism
Port knocking mekanizmasının analizi
  1. Tez No: 245828
  2. Yazar: MEHMET ÜLKEM DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Günümüzdeki bilgisayar sistemleri geçmiştekine oranla daha karmaşık bir yapıya sahiptir. Kullanılan sistemler ve yazılımlar büyüdükçe aynı oranda karmaşıklaşmakta ve güvenlik zafiyetleri de yine aynı oranda artmaktadır. Bu sebeple, sistemleri daha etkin şekilde koruma ve sistemlere daha güvenli yollarla erişme gereksinimi doğmaktadır. Bu alanda Port Knocking, popülerlik kazanmakta ve güvenlik arenasında bir süredir tartışılmaktadır.Bu çalışmada Port Knocking Mekanizması, ağ güvenliği prensipleri göz önüne alınarak analiz edilmiştir. Port Knocking konseptindeki olası zafiyetler, temel ağ saldırıları göz önüne alınarak incelenmiş, ayrıca teknik zorluklar da analiz edilmiştir. Bu çalışmanın amacı, Port Knocking Mekanizmasının üretim ortamlarında kullanılabilirliği ile birlikte olumlu ve olumsuz etkilerini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Today's computer systems have far more complex structures than in the past. As the systems and software that are used get larger, they become more complex and the vulnerabilities increase. As a consequence, the need for protecting those systems more effectively and accessing to those systems in more secure ways arise. In this area, Port Knocking Mechanism is becoming more popular and is being discussed for some time.In this study, Port Knocking Mechanism has been analyzed by considering basic network security principals. Network threats in Port Knocking concept have been examined by considering the basic network attacks and also the technical difficulties. The aim of this study is to reveal the usability of Port Knocking Mechanism within the production environment as well as its positive and negative effects.