Development of a virtual reality based physically interactive game system for virtual rehabilitation with a case study
Sanal gerçeklik teknolojisi kullanılarak geliştirilen fiziksel etkileşimli oyun sisteminin sanal rehabilitasyon tedavisi için kullanılması: Bir durum çalışması
  1. Tez No: 245834
  2. Yazar: LEYLA SEZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NERGİZ ERCİL ÇAĞILTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi gören hastalar ve doktorları için sanal-gerçeklik teknolojisi kullanılarak bir oyun sistemi geliştirilmiştir. Sistem beş farklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon merkezinden toplanan bilgilerle belirli bir grup hastanın tedavisine uygun hareketleri içeren şekilde geliştirilmiştir. Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümündeki hastalar üzerinde uygulanmıştır. Bununla birlikte, oyunda zaman ve puan bilgisi tutulup ilgili doktora rapor edilmektedir. Bu sayede hastanın kontrolu yapılabilmektedir. Sonuçlar ele alındığında, hastalar üzerinde yadsınamaz bir gelişme görülmüştür. Sistemin en önemli özelliği hastanın oyun oynarken hiç sıkılmadan ve motivasyonu bozulmadan gerekli kaslarını geliştirip, tedavisinin daha kısa zamanda sonuç vermesini sağlamak olmuştur. Tüm bunlarla birlikte mali açıdan da oldukça uygun bir tedavi aracı olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The cost of Virtual Rehabilitation (VRH) in Turkey is very high. There are very limited centers that can afford to build such environments. Additionally, the patients are getting bored of regularly implementing the rehabilitation exercises, which decreases the level of improvement during the treatment.This thesis develops a virtual reality (VR) game system to improve arm and hand motions of rehabilitation patients. The system is developed based on specific group of rehabilitation patients in Hacettepe University Physical Therapy and Rehabilitation center. The system also serves to the medical authorities, by creating reports about the performance of patients. In addition to this, doctors can also reach the statistical information about the patients and most importantly about the illness. The most important feature of the system is the improvement of patient?s motion of arm and hand in a motivated way. Additionally, the low cost of the developed technology is pleased by many medical authorities.