Polianilin, poli(N-metilanilin) ve kopolimerlerinin paslanmaz çelik yüzeyine sentezi ve korozyon performansları
The synthesis of polyaniline, poly(N-methylaniline) and their copolymer on stainless steel electrode and their corrosion performance
  1. Tez No: 245954
  2. Yazar: ABDURRAHMAN AKDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TUNCAY ÖZYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada, siklik voltametri tekniği ile polianilin (PANI), poli(N-metilanilin) (PNMA) ve Poli(anilin-co-N-metilanilin) (PANI-co-PNMA) filmler paslanmaz çelik elektrot (SS) yüzeyine okzalik asit (OX) ve/veya sülfamik asit (SA) elektrolit çözelti ortamlarında sentezlendi. OX + SA çözelti karışımının, homojen ve daha yapışkan PANI, PNMA ve PANI-co-PNMA filmler için uygun bir elektrolit çözelti ortamı olduğu gözlendi. Ayrıca sülfamik asitsiz okzalik asit içinde benzer kaplamalar elde edildi. Okzalik aside sülfamik asidin eklenmesinin elektropolimerizasyon hızına bir katkı sağladığı gözlendi. Homo ve kopolimerlerin korozyon performansları % 3,5'lik NaCl çözeltisinde AC empedans spektroskopi ve anodik polarizasyon eğrileri ile incelendi. Homo ve kopolimer kaplamaların paslanmaz çelik yüzeyinde korozif ürünlere karşı uzun periyotlarda önemli bir bariyer özellik sergiledikleri gözlendi. Ancak polimer kaplamaların etkili korozyon performansları için, sentez yapılan elektrolit çözeltinin önemli olduğu gözlendi. Homo ve kopolimer filmlerin katalitik davranışının, indirgenmiş yapıya dönüşümleri ve zamanla krom/nikel oksit tabakaların oluşumu ile polimer kaplamaların bariyer özelliğinin gelişimine ek bir katkıda bulunduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, aqueous oxalic acid (OX) solutions both without and with sulfamic acid (SA) were used to synthesize polyaniline (PANI), poly(N-methylaniline) (PNMA) and their copolymer (PANI-co-PNMA) on stainless steel (SS) electrode, by cyclic voltammetric condition. Homo and copolymers showed that OX + SA solution mixture was a suitable medium for the deposition of a uniform, compact and strongly adherent PANI, PNMA and (PANI-co-PNMA) coatings on SS electrode. Similar coating was achieved when OX solution was used free of SA. It was observed that addition of SA in OX solution provided also an increase in electropolymerization rate. Evaluation of the anticorrosion performance of homo and copolymer coatings exhibited a significant physical barrier property against the attact of corrosive products on stainless steel, in longer periods. Yet, it was observed that the effective corrosion performance of polymers coatings was found the depend on synthesize condition an supporting electrolyte. The catalytic behaviour of homo and copolymer films contributed to improvement of barrier property of polymer coating due to transformation to the reduced structure, by catalysing the formation of stable nickel and chromium oxide layers with time.