Teaching module that integrates visualization tools and inquiry to address the concepts of reversibility, incomplete conversion and dynamic equilibrium
Tersinirlik, sonlanmayan tepkime ve dinamik denge kavramlarının anlaşılmasına yönelik olarak görselleştirme araçları ve sorgulamayı bütünleştiren bir öğretim modülü
  1. Tez No: 245988
  2. Yazar: İLKAY BUKET ATAÇ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. EMİNE ADADAN, PROF. DİLEK ARDAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, öğrencilerin kimyasal denge konusunun sonlanmayan tepkime, tersinirlik ve dinamik denge özelliklerinin kavramsallaştırılmalarını hedefleyen ChemEq öğretim modülünün geliştirilmesini ve etkilerini ölçmeyi amaçlamıştır. Bu öğretim modülünde makroskopik, mikroskopik ve simgesel gösterimleri birbiriyle ilişkilendirebilmek amacıyla sorgulama tabanlı laboratuar çalışması, animasyon ve ders anlatımı bütünleştirilmektedir. ChemEq öğretim modülünün etkisini ölçmek için İstanbul'da bulunan bir Anadolu Lisesinde 11. sınıf öğrencilerinden oluşan 39 kişinin katılımı ile öndeneysel araştırma deseni (öntest ? sontest deseni) kullanılarak ölçüm yapılmıştır.Öğrenci kazanımları öğrencilerin laboratuar ve animasyon gibi etkinlikler sırasındaki edim düzeyleri ve kimya başarılarına göre oluşturulan grupları karşılaştırarak belirlenmiştir. Örneklemden elde edilen veriler ChemEq öğretim modülünün, öğrencilerin tersinirlik, sonlanmayan tepkime ve dinamik denge gibi temel kavramları öğrenmeleri üzerine etkisini belirlemek üzere analiz edilmiştir.Verilerin değerlendirilmesinde ilişkisiz örneklemler için t-test analizi ve tekrarlı olarak kovaryans analizi kullanılmıştır. Sonuçlar, laboratuar etkinliği sırasındaki edim düzeyleri ve kimya notlarına göre oluşturulan öğrenci grupları arasında denge durumunun moleküler düzeyde gösterimi açısından anlamlı düzeyde bir fark olmadığına işaret etmektedir. Animasyon sonrası ölçümler aynı zamanda, animasyon etkinliği sırasındaki edim düzeyine göre oluşturulan öğrenci grupları arasında denge durumunu moleküler düzeyde göstermeleri açısından anlamlı bir fark olmadığını açıklamaktadır. Tekrarlamalı varyans analizi sonuçları animasyon sırasındaki edim düzeylerine göre oluşturulan öğrenci grupları arasında dinamik denge kavramını anlama açısından anlamlı bir fark olduğunu göstermektedir.İlişkisiz örneklemler için t-test analizi ve kovaryans analizi sonuçları, etkinlik (laboratuar ve animasyon) puanlarına göre oluşturulan öğrenci gruplarının kimya notları arasında da anlamlı bir fark göstermemektedir. Her iki etkinliğin, kimyasal denge konusu ile ilgili ama farklı (zayıf asit baz dengesi) bir konuya olan etkisi incelendiğinde, sonuçlar toplam etkinlik puanlarına göre oluşturulan öğrenci gruplarının transfer puanları arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark olduğunu göstermektedir. Sonuçlar animasyonun öğrencilerin moleküler düzeyde meydana gelen reaksiyonları gözlerinde canlandırmalarına yardımcı olduğuna işaret etmektedir. Ayrıca etkinlik sırasında alınan düşük ve yüksek puanlara göre sınıflandırılan öğrencilerin transfer testindeki moleküler gösterimleri karşılaştırıldığında, etkinliklere katılımın kimya notlarından daha etkili olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to develop and measure the effectiveness of an instructional module ChemEq to help students conceptualize incomplete conversion, reversibility and dynamic equilibrium concepts of chemical equilibrium. In ChemEq instructional module inquiry based lab activity, animated display and lecture were integrated to relate macroscopic, submicroscopic and symbolic levels. In order to analyze the effectiveness of ChemEq instructional module, a pre-experimental design (pre-test post test design) was implemented in an Anatolian high school in Istanbul with the participation of 39 (Grade 11) students.Learning gains were determined by comparing students who differed in terms of their performance during the activities (lab activity and animated display activity) and chemistry achievement. Data obtained from the sample were analyzed to examine the impact of ChemEq instructional module on students? conceptual understanding of the basic concepts as reversibility, incomplete conversion and dynamic nature of chemical equilibrium.Independent samples t-test and repeated measures ANCOVA was used for analysis of data. Results indicated that students? molecular representation of the equilibrium state were not significantly different for groups who differed in terms of their performance during the lab activity and chemistry grades. Post animation measures also indicated that molecular representation of equilibrium state was not significantly different for groups who differed in terms of performance during the animated display activity. Repeated measures of ANCOVA showed significant difference between performance during the animated display and students? understanding of the dynamic nature of the equilibrium state.Independent samples t-test and ANCOVA measures indicated no significant difference in retention scores (midterm grades) of student groups who differ in terms of their activity scores (lab activity and animated display activity). When the contribution of the both activities on the performance of a transfer measure about different but a related topic (weak acid and base equilibrium) was examined, results indicated a significant difference between activity total scores and transfer scores. Results implied that the animated display helped students to visualize the reactions taking place at submicroscopic level. Also transfer results implied that the difference in transfer scores of high and low performing groups of both activities were due to activity involvement rather than their chemistry achievements.