Polipropilen lifli betonların yüksek sıcaklık etkisi altında bazı fiziksel ve mekanik özelliklerinin deneysel araştırılması
Experimental research of the influence of high temperature on some of the physcial and mechanical properties of concrete reinforced with polypropylene
- Tez No: 246101
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Deneysel çalışmalar için üretilen beton numunelere F19 ve M12 tipi polipropilen lifler ayrı ayrı hacimce %0.0, %0.1, %0.2, %0.3, %0.4 ve %0.5 oranlarında ilave edilerek 7, 28 ve 90 günlük periyotlarda test edilmek üzere silindir ve prizmatik numuneler hazırlanmıştır. Basınç dayanımı, elastisite modülü ve yarmada çekme dayanımı değerlerini belirlemek için 150x300mm'lik silindir beton numune ve eğilmede çekme dayanımı değerlerinin tayini için de 150x150x750mm'lik prizmatik kiriş numuneler üretilmiştir. Numuneler 7, 28 ve 90 günlük kür işlemi sonrasında 24.5 ºC, 100ºC, 200ºC, 400ºC, 600ºC, 800ºC sıcaklıklara maruz bırakılarak, basınç dayanımı, yarmada çekme dayanımı ve eğilmede çekme dayanımı deneyleri uygulanmıştır.Yüksek sıcaklık süresi, fırın sıcaklığının deney sıcaklığına ulaşması için geçen kontrollü yükselme zamanı dahil kararlı durumdaki ısıtılma süresi olarak 6 saattir. Sıcaklık etkisine maruz bırakılan numuneler fırın içerisinde oda sıcaklığına erişinceye kadar bekletildikten sonra gerekli hazırlıklar yapılarak deneye tabi tutulmuştur.Çalışma sonucunda, farklı lif oranlarına ve değişen sıcaklık etkilerine göre betonun basınç dayanımı, elastisite modülü ve tokluk değerleri karşılaştırılmalı olarak verilmiştir. Sonuç olarak, yüksek sıcaklığın etkisiyle betonun basınç dayanımı, elastisite modülü ve tokluk değerlerinde önemli ölçüde azalmalar görülmüştür. Bunun yanı sıra aynı sıcaklık değerindeki numuneler için aynı bulgular lif oranlarına bağlı olarak kendi aralarında olumlu ya da olumsuz değişimler göstermiştir. Lif oranlarının artırılması ile silindir numunelerin basınç dayanımlarında azalmaların meydana geldiği, lif oranının elastisite modülüne olumlu yönde katkısının olup olmadığının söylenemeyeceği, yine silindir numunelerin yarmada çekme dayanımlarında ve prizmatik numunelerin enerji yutma kapasitelerinde olumlu katkılarının olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to experiment at 7th, 28th and 90th days, adding by F19 and M12 type of polypropylene fibers wtih %0.0, %0.1, %0.2, %0.3, %0.4 and %0.5 volumetrical ratio in test concrete, cylindrical and prismatic samples were produced. In oreder to determinate strength pressure, resistance of pulling on cleavage and elsticity module, cylindrical samples (150x300mm) were produced. In addition, in order to determinate strength of flexure, prismatic beam (150x150x750mm) samples were produced. The end of curve process at 7th, 28th and 90th days, these samples exposed to 24.5 ºC, 100ºC, 200ºC, 400ºC, 600ºC, 800ºC temperature effect and then performed to experiment of strength pressure, resistance of pulling on clevage and resistance of flexure.Time of performing high temperature is 6 hours that is time of stable experiment temperature including controlled accession time passed to rise until experiment temperature to rise until from room temperature. After waiting until come up to room temprerature, samples exposed to thermal effect were experimented by making necessary preparations.In result of study, comparative strength of pressure, elasticity module and toughness values have been exhibited with regard to different ratio of fiber and different high tempereature effects. Consequently, because of high temperature effecet, strength of pressure, elasticity module and toughness values have reduced on a large scale. On the other hand, experimental finding of samples which heve been exposed high temperature effects have shown different chancing each other. After the experimental study, these opinions have been decided to strength of pressure of cylindrical samples have decreased and positive contribution of polypropylene fiber to elasticity module haven?t been pronounced. On the other hand, positive contribution of polypropylene fiber to resistance of pulling on cleavage and toughness values of prismatic samples have been observed.