Belirli bazı hastalıklarla bilinen kan grubu genetikleri arasındaki ilişkiler
The relationships between determined some of diseases and known blood group genetics
  1. Tez No: 246201
  2. Yazar: MEHMET ALİ KESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ DAYIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kan grupları, kanda bulunan hücrelerdeki çeşitli antijenik yapılar tarafından belirlenen bir çeşit hücre kimliğidir. Bu antijenik yapıdan faydalanılarak çok sayıda kan grubu sistemi tespit edilmiştir. 19. Yüzyılın başında Landsteiner tarafından keşfedilen ABO kan grubu sistemi, hem ilk bulunan kan grubu sistemi hem de en yaygın olarak kullanılan kan grubu sistemidir.Bu çalışmada, ABO kan grubu sistemi ile bazı hastalıklar arasında ilişki araştırılmıştır. Kullanılan bilgiler 390 kişiden elde edilmiştir. Ardından SPSS istatistik programı kullanılarak veriler değerlendirilmiştir. Ki- kare (X2) anlamlılık analizi yapılmıştır. Analizi yapılan karakterlerde istatistik önem sınırına ulaşmayan kan grupları arasında kümilatif, mutlak ve oransal değerler belirlenmiştir.Kemik kırıkları, romatizmal hastalıklar, psikolojik hastalıklar, hepatit, kızamık, suçiçeği, kızıl, boğmaca, kabakulak, şeker hastalığı, kalp damar hastalıkları, tansiyon bozuklukları, alerjik hastalıklar, böbrek hastalıkları ve soğuk algınlığı araştırmanın konusunu oluşturmuştur. Bununla beraber araştırmada kan grubu dağılımı, deneklerin cinsiyet, yaş, boy, kilo gibi verileri de belirlenmiştir. Kan grubu ve hastalıklar arasında anlamlı bir ilişki bulunmamasına rağmen, kan grubu dağılımı Türk toplumunun genel kan grubu dağılımıyla uyumlu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Blood groups are a kind of cell identity which determined by various antigenic substances at blood cell membranes. From these antigenic substances a whole number of blood groups have been determined. ABO blood group system which was discovered by Landsteiner at first decades of 19th century is both first discovered and common using system.In this study, relationship between ABO blood group system and some diseases have been investigated. Using data has been collected from the 390 individuals. After this work, data have been evaluated by using SPSS statistical programme. Chi-square (X2) analysis has been done. Cumulative, absolute and proportional values were determined between analysis of the characters unreached limit of statistical significance and blood groups.Bone fractures, rheumatismal diseases, psychological diseases, hepatitis, measles, chicken pox, scarlet fever, whooping-cough, mumps, diabetes, cardiovascular diseases, tension disorders, allergic diseases, renal diseases and cold were selected as the subjects of this research. However in this research blood group, sex, age, height and weight data from test subjects have been determined. According to our data there was no significantly relationship between blood groups and diseases but blood group distrubution is consistent with Turkish people?s.