Sasakian finsler manifoldları
Sasakian finsler manifolds
- Tez No: 246202
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUNDA YALINIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmamız için gerekli olan tanımlar verilmiştir.İkinci bölümde Finsler metriği tanımlanarak Finsler uzayı hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca Finsler uzayında geodezikler, yatay ve dikey ayrışımlar, Finsler koneksiyonu, Kovaryant türev operatörü, Sasaki metrik ve hemen hemen kompleks yapı tanımları verilmiştir.Üçüncü bölümde hemen hemen değme metrik manifoldları ve torsion tensörü tanımlanarak Sasakian manifoldları hakkında temel bilgiler verilmiştir. Bu bölümde ayrıca Killing vektör alanı, ikinci temel form, Riemann eğrilik tensörü tamamlanmış ve gerekli formüller verilmiştir.Dördüncü bölümde Hemen hemen değme Finsler manifoldları, hemen hemen değme Finsler manifoldu üzerindeki Finsler h-koneksiyonu ve hemen hemen Sasakian Finsler manifoldu tanımlanmıştır. Daha sonra sıfır torsiyon tensörlü hemen hemen değme Finsler h-koneksiyonu için hemen hemen değme Finsler yapısının normallik şartı aranmıştır. Son olarak Killing vektör alanı ile ilgili bazı sonuçlar elde edilmiştir.Anahtar Kelimeler : Finsler koneksiyonu, Finsler yapı, Hemen hemen değme metrik manifold, Hemen hemen kompleks yapı, Killing vektör alanı, K-değme manifold, Sasakian metrik.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. In the first chapter the definitions which are necessory for our study are given.In the second chapter, Finsler metric is defined and information about Finsler space is given. In addition, such as jeodesics, horizontal and vertical disintegration, Finsler connection, covariant derivative operator, Sasaki metric and almost complex structure, definitions given in Finsler space.In the third chapter, almost contact metric manifolds and torsion tensor are defined, the basic information about Sasakian manifolds is given. In addition, in this chapter Killing vector field, second fundamental form, Riemannion curvature tensor are defined and the necessary formulas are given.In the fourth chapter, almost contact Finsler manifolds, almost contact Finsler manifold on Finsler h-connection and almost Sasakian Finsler manifold are defined. Then, the normal condition of almost contact Finsler structure is wanted for the zero torsion tensor almost contact Finsler h-connection. Finally, some results related to Killing vector field are abtained.Key Words : Finsler connection, Finsler structure, Almost contact metric manifold, Almost complex structure, Killing vector field, K-contact manifold, Sasakian metric.