Kütahya Belediyesi hayvan barınağındaki köpeklerin dışkılarında belirlenen başlıca parazitler
Parasites detected in dogs feces in the Kutahya Municipalty animal shelter
- Tez No: 246200
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ DAYIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışma Kütahya Belediyesi Hayvan Barınağı'nda bulunan köpeklerdeki parazit ve yumurtalarının yaygınlığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada barınakta bulunan değişik yaş ve cinsiyette toplam 33 köpeğin dışkı değerlendirilmesi yapılmıştır. Dışkı bakılarına göre, muayenesi yapılan köpeklerin parazitler tarafından enfekte olduğu tespit edilmiş, Kütahya Belediyesi Hayvan Barınağı' nda incelenen köpeklerin enfeksiyon oranının % 66 olduğu (33 köpeğin 22' sinde ) belirlenmiştir. Enfeksiyona neden cins ve türler Toxocara canis % 51, Toxoscaris leonina % 12, Ancylostoma caninum % 3, Isospora spp. % 15 ve bir köpekte de Demodex spp. (% 3) olarak tespit edilmiştir. Sonuç olarak Kütahya Belediyesi Barınağı'ndan şehre bırakılan köpekler halk sağlığını tehlikeye sokabilecek parazitlerle enfekte olmuşlardır. Bu tehlikeye karşı acil önlem alınması gerekmektedir.Anahtar Kelimeler : Kütahya Belediyesi Hayvan Barınağı, Köpek, Dışkı, Parazit
Özet (Çeviri)
This study was performed in order to determine the prevalence of parasites and parasite eggs in stray dogs in the Kütahya Municipality Animal Shelter. A total of 33 dogs of different ages and sexes were used in this study. After faecal samples examined, dogs were found infected by parasites. It was found that rates of infection were % 66 ( 22 out of 33 ) in the Kütahya Municipality Animal Shelter. The parasites responsible for the infection were identified as follows : Toxocara canis % 51, Toxoscaris leonina % 12, Ancylostoma caninum % 3, Isospora spp. % 15 and 1 Demodex spp ( %3 ) detected. It was cocluded that dogs in the city center left from Kütahya Municipality Animal Shelter are infected by parasites that can be dangerous for the community and it has to be taken caution for public health.Keywords : Kütahya Municipality Animal Shelter, Dog, Feces, Parasite