Kütahya ili içme sularında radon ve radyum miktarlarının belirlenmesi
Determination of radon and radium concentrations in the drinking water around the Kutahya city
- Tez No: 246218
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. LATİFE ŞAHİN YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Sulardaki 222Rn ve 226Ra'yı belirlemenin pek çok yöntemi vardır. Bu çalışmada Kütahya ili içme sularından toplanan 30 örneğin Radon-222 ve Radyum-226 konsantrasyonları Kollektör yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Ayrıca örnekleme esnasında pH, iletkenlik, su sıcaklığı, basınç, nem ve yükseklik değerleri örneklerin koordinatlarına göre ölçülmüştür. 222Rn ve 226Ra konsantrasyonlarının etkin doz miktarları hesaplanmıştır.Yaptığımız çalışmanın sonunda, radon ve radyum konsantrasyonlarını USEPA ve diğer sağlık örgütlerince verilen sınır değerlerle karşılaştırdığımızda bazı noktalarda radon konsantrasyonunun bu limitlerden yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
There are many methods to determine 222Rn and 226Ra concentration in waters. In this study, the Rn-222 and Ra-226 concentrations of 30 samples collected from the drinking water of Kütahya city were determined by using the Collector Chamber Method. Additionally, pH, conductivity, water temperature, pressure, humidity, and elevation values were measured according to sampling coordinates during sample survey.As a result of this study, when we compared our results with USEPA and other international health organizations limits, the radon concentrations in some sampling points were determined higher than these limits.