Braided regüler 2-grupoidler
Braided regular 2-grupoids
  1. Tez No: 246223
  2. Yazar: VEYSEL ZEYBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ULUALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez 5 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tezde kullanılacak olan kategori, çaprazlanmış modüller, funktorlar, grupların yarı-direkt çarpımı gibi temel kavramlar açıklanmıştır. Ayrıca ön çaprazlanmış modüller kategorisinden çaprazlanmış modüller kategorisine bir funktorun nasıl tanımlandığı verilmiştir. Grupoid kavramı ile gruplar üzerinde çaprazlanmış modüllerin ilişkileri incelenmiştir.İkinci bölümde, [11] den yararlanılarak, grupoidler üzerinde çaprazlanmış modül kavramı incelenmiştir. İçen [26] tarafından yapılan 2-grupoidler ve çaprazlanmış modüller arasındaki denklik benzer bir yol kullanılarak kategoriksel grupoidlere uyarlanmıştır. Ayrıca bu bölümde monoidal kategori üzerindeki braiding dönüşümü kavramı [27] den verilmiştir. Bu bölümde ayrıca Brown ve Gilbert [11] tarafından verilen braided regüler çaprazlanmış modüller ile 2-çaprazlanmış modüller arasındaki denklik, kısaca ileriki bölümlerde kullanılacak olduğundan dolayı yeniden verilmiştir.4. bölümde Ulualan [37] , tarafından tanımlanmış olan braided regüler 2-grupoidler kavramına yer verilmiştir. Bu bölümde ayrıca [37] den braided regüler 2-grupoidler ve braided regüler çaprazlanmış modüller kategorisi arasındaki denklik verilmiştir.Son olarak 5. Bölümde ise, 3. ve 4. bölümlerdeki sonuçlardan yararlanılarak; 2-çaprazlanmış modüller kategorisi ile braided regüler 2-grupoidler kategorisi arasındaki denklik kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis consits of 5 chapters. In the first chapter, we give some basic informations to use they in this thesis such as category, crossed modules, functors, semi-direct product of groups, Furthermore, we define a functor from the category of pre-crossed modules to that of crossed modules of groups. We investigate the relations between the concepts of groupoids and crossed modules of groups.In the second chapter, from [11] , we investigate the notion of crossed modules over groupoids. By using a similar construction to İçen [26], we have constructed an equivalence between categorical groupoids and crossed modules of groupoids. Moreover, in this chapter, we gave the equivalence between braided regular crossed modules and 2-crossed modules from [11], to use it in the next sections.In chapter 4, we give the notion of braided regular 2-groupoids from Ulualan [37], and again, from [37] we gave the construction of the equivalence between braided regular 2-groupoids and braided regular crossed modules.Consequently, in the last chapter, by using these results given in the chapter 3 and 4, we gave an equivalence between the category of 2-crossed modules of groups and the category of braided regular 2-groupoids.