Design and implementation of an on-line CFA demosaicking core
Renk filtresi dizilerinin gerçek zamanlı yonga üstü mozaiklememe işlemi için çekirdek tasarımı
  1. Tez No: 246243
  2. Yazar: GÖKHAN KABUKCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. ARDA YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sistem ve Kontrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tezde, Bayer Filtresinden yüksek kalitede görüntü elde etmek ve kayıp renklerinhesaplanması işleminin performansını geliştirmek için ltrede bir piksel genişliğekadar düşen desenlerde eksik renk değerlerini hesaplayan bir algoritma sunulmaktadır.Algoritma öncelikle bir piksele kadar düşebilen ve eksik renk değerlerinin doğru hesaplanması zor olan bölgeleri tespit eder. Problemli ve eksik değerlerin hesaplanmasınınzor olduğu bölgelerde, özel bir ara değer hesaplama yöntemi seçilmiştir. Problemsizve kenarların az olduğu bölgelerde ise mevcut olan algoritmalar kullanılmaktadır. Bumetotla, eksik değerlerin hesaplanmasının zor olduğu, bölgelerde mevcut algoritmalarınhesaplama karmaşıklığı kabul edilebilir bir miktarda aşılarak %70'e varan bir görüntükalitesi artışı yakalanmıştır.Geliştirilen algoritmaçekirdek olarak VHDL dili kullanılarak gerçeklenmiştir. Algoritmanın Alan Programlamalı Kapı Dizileri (APKD) üzerinde işlevsel doğrulamasıyapılmıştır. Gerçekleme esnasında APKD olarak Virtex-II XC2V500 yongası kullanılmıştır. Geliştirilençekirdek 1000x1000 boyutlarındaki gerçek zamanlı videoişleme ve 1000n boyutlarındaki durağan görüntü işleme işlemlerini gerçekleştirebilir.Gerçeklenen sistem 25 MHz frekanstaçalışmaktadır ve saniyede 25 tane resim işleyebilir.Ulaşılan bu hız ise video işleme için yeterli imkanı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis introduces a low-cost algorithm for improving the demosaicking process in the texture areas such as one-pixel patterns. The algorithm first detects difficult texture regions. After the detection process is completed, the algorithm demosaicks the texture areas using special demosaicking operations whereas non-texture regions are restored using some of the existing demosaicking approaches. In this way, the quality of the texture areas in demosaicked images can be improved up to 70% while the computational complexity of the original demosaicking solution is increased only slightly.The new algorithm is implemented as a core by using VHDL (Very High Speed Integrated Circuit Hardware Description Language) language. The operational verification of the VHDL implementation is performed on FPGA (Field Programmable Gate Array). The Virtex-II XC2V500 device is selected in the implementation. The core is capable of processing 1000 x 1000 pixels real-time digital video and 1000xn pixels digital still images. The system operates at 25 MHz frequency and can process 25 images per second which is a sufficient speed for video processing.