Zorlu koşullarda öğretmen olmak: Keşfedici karma yöntem araştırması
Being a teacher in challenging conditions: An exploratory mixed methods study
- Tez No: 944430
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL TEYYAR UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Araştırmada okullarda öğretmenlerin zorlu koşulları nasıl tanımladıklarını ve bu durumları nasıl yönettiklerini anlamak, ardından bu koşullarla birlikte zorlukların yönetimine yönelik algılarının belirlenmesi hedeflendiğinden keşfedici sıralı karma desen kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda olgubilim, nicel boyutunda tarama (survey) model olarak seçilmiştir. Nitel boyutta çalışma grubunun belirlenmesinde ölçüt ve maksimum çeşitlilik örneklemesi kullanılmış; nicel boyutta evren-örneklem seçiminde sırasıyla küme, tabakalı ve basit seçkisiz örnekleme yöntemlerine başvurulmuştur. Araştırmanın katılımcıları, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında, Hatay evreninde yer alan Antakya çalışma evreninden seçilmiştir. Çalışma grubunda 24, deneme uygulamasında 72, ön uygulamada 492 ve asıl uygulamada 511 öğretmen yer almıştır. Veri toplama aracı olarak nitel boyut için yarı yapılandırılmış görüşme formu, nicel boyut için yapılan görüşmeler doğrultusunda geliştirilen Zorlu Koşullar Ölçeği (ZKÖ) ve Zorlu Koşulların Yönetimi Ölçeği (ZKYÖ) kullanılmıştır. Görüşme formu, problem ve nitel alt problemler ile mevcut alanyazın doğrultusunda araştırmacı tarafından taslak olarak hazırlanmış, uzman görüşü alınarak yeniden düzenlenmiştir. Açıklık ve anlaşılırlık bakımından evrenden seçilen 2 öğretmenle yapılan ön uygulama sonrası son halini almıştır. Ölçeklerin geliştirilme sürecinde her bir ölçek için ayrı ayrı madde havuzu oluşturulmuş, görünüme ilişkin düzenleme sağlanmış, 5 eğitim yönetimi ve 2 ölçme değerlendirme uzmanından görüş alınmış, deneme uygulaması yapılmıştır. Yapı geçerliği kapsamında ZKÖ için 410 öğretmenle AFA, 299 öğretmenle DFA yapılmıştır. Yapının 22 madde ve 4 faktörle toplam varyansın %56.928'ini açıkladığı, 2. düzey DFA uyum iyiliği değerlerinin manidar olduğu görülmüştür (χ2/sd=2.84, RMSEA=.079, CFI=.94, NFI=.90, NNFI=.93, SRMR=.093, RMR=.077). ZKYÖ için 441 öğretmenle AFA, 256 öğretmenle DFA yapılmıştır. Yapının 21 madde ve tek faktörle toplam varyansın %46.642'sini açıkladığı, 1. düzey DFA uyum iyiliği değerlerinin manidar olduğu görülmüştür (χ2/sd=2.60, RMSEA=.079, CFI=.97, NFI=.95, NNFI=.97, SRMR=.053, RMR=.022). Güvenirlik kapsamında ZKÖ için iç tutarlılık katsayısı α=.883, Spearman Brown iki yarı test güvenirliği değeri r=.908 bulunmuştur. ZKYÖ için iç tutarlılık katsayısı α=.941, Spearman Brown iki yarı test güvenirliği değeri r=.942 bulunmuştur. Üst-alt %27'lik gruplar arasında ölçeklerin ve faktörlerin ayırt edici, madde toplam korelasyon değerlerinin anlamlı olduğu belirlenmiştir. Ölçeklerde herhangi bir ters madde bulunmamış, 5'li likert olarak derecelendirilmiş, geçerlik ve güvenirliği sağlanmıştır. Analiz aşamasında nitel veriler içerik analiziyle, nicel veriler ise iki faktörlü varyans analizi ve betimsel istatistikler ile incelenmiştir. Sonuçlar, zorlu koşullara yönelik öğretmen görüşlerinin öğrenciyi merkeze alıp bütüncül bir yapı sergilediğini, yönetimle ilgili çeşitli başa çıkma mekanizmaları ile farklı beceriler geliştirdiklerini göstermektedir. Ayrıca öğretmenlerin zorlu koşullara yönelik algıları yüksek iken yönetime yönelik algıları daha da yüksektir. Bu algıların, öğretmenlerin kıdemine ve okul kademesine göre değiştiği ancak farkın genelde anlamlı olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, an exploratory sequential mixed design was used since it was aimed to understand how teachers define challenging conditions in schools and how they manage these situations, and then to determine their perceptions about the management of these conditions and challenges. In the qualitative dimension of the study, a phenomenological model and in the quantitative dimension, a survey model were selected. In the qualitative dimension, criterion and maximum variation sampling were used to determine the study group; in the quantitative dimension, cluster, stratified and simple random sampling methods were used in the selection of the population-sample, respectively. The participants of the study were selected from the Antakya study population in Hatay in the 2024-2025 academic year. There were 24 teachers in the study group, 72 teachers in the trial implementation, 492 teachers in the pre-implementation and 511 teachers in the actual implementation. A semi-structured interview form was used as a data collection tool for the qualitative dimension, and the Challenging Conditions Scale (CCS) and the Challenging Conditions Management Scale (CCMS) developed in line with the interviews for the quantitative dimension. The interview form was prepared as a draft by the researcher in line with the problem and qualitative sub-problems and the existing literature, and was reorganized by taking expert opinion. It was finalized after the pre-application with 2 teachers selected from the population in terms of clarity and comprehensibility. In the process of developing the scales, a separate item pool was created for each scale, the appearance was edited, 5 educational administration and 2 measurement and evaluation experts were consulted, and a trial application was conducted. Within the scope of construct validity, an EFA was conducted with 410 teachers and a CFA was conducted with 299 teachers for the CCS. The structure was found to explain 56.928% of the total variance with 22 items and 4 factors, and the second-order CFA goodness-of-fit values were found to be significant (χ2/sd=2.84, RMSEA=.079, CFI=.94, NFI=.90, NNFI=.93, SRMR=.093, RMR=.077). For the CCMS, an EFA was conducted with 441 teachers and a CFA with 256 teachers. The structure was found to explain 46.642% of the total variance with 21 items and a single factor, and the first-order CFA goodness-of-fit values were found to be significant (χ2/sd=2.60, RMSEA=.079, CFI=.97, NFI=.95, NNFI=.97, SRMR=.053, RMR=.022). Regarding reliability, the internal consistency coefficient for the CCS was found to be α=.883, and the Spearman-Brown split-half reliability coefficient was r=.908. For the CCMS, the internal consistency coefficient was found to be α=.941, and the Spearman-Brown split-half reliability coefficient was r=.942. It was determined that the scales and their factors were distinctive between the top and bottom 27% groups and that the item-total correlation values were significant. No reverse items were included in the scales, and they were rated using a 5-point likert scale. Their validity and reliability were ensured. During the analysis phase, qualitative data were examined through content analysis, while quantitative data were analyzed using two-way analysis of variance and descriptive statistics. The results indicate that teachers' perspectives on challenging conditions are student-centered and reflect a holistic approach. They also reveal that teachers have developed various coping mechanisms and different skills related to school management. Furthermore, while teachers' perceptions of challenging conditions are high, their perceptions related to management are even higher. These perceptions vary according to teachers' seniority and the school level, although the differences are generally not statistically significant.