Chaoticity analysis of the current through pure, hydrogenated and hydrophobically modified PEG-Si thin films under varying relative humidity
Değişen bağıl nem altında saf, hidrojene ve hidrofobik olarak değiştirilmiş PEG-Si ince filmlerden geçen akımın kaos analizi
  1. Tez No: 246299
  2. Yazar: KAAN ATAK
  3. Danışmanlar: PROF. AVADİS HACINLIYAN, PROF. YANİ SKARLATOS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Polietilen Glikol'ün sabit voltaj ve yavaş değişen bağıl nem altında düzensiz bir akım karakteristiği olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada, ince film halindeki, Gama-izosyanatopropiltrietoksisilan eklenmiş polietilen glikolden ve onun hidrojene edilmiş ve hidrofobik olarak modifiye edilmiş formlarından geçen akım, artan nemin bir fonksiyonu oarak, eşit zaman aralıklarında kaos için analiz edilmiştir. Geçmiş çalışmalarda belli bir bağıl nem seviyesine ulaşıncayarı kristal halden jel haline faz geçişi olduğu önerilmiştir. PEG-Si ince filminden artan bağıl nemin bir fonksiyonu olarak geçen akımdaki düzensiz davranışın, kaos bağlamında, bağıl nem yavaş değişen bir parametre hainde tutularak, zaman serisi analizi ve eğilimsizleştirilmiş dalgalanma analizi kullanılarak analiz edilebileceğini öneriyoruz. Maksimal Lyapunov üstelleri hesabıyla, birden fazla rejimin varlığı önerilmektedir. Ayrıca, her rejimdeki maksimal Lyapunov üsteli pozitif çıkmakta, bu da düşük boyutlu kaosun varlığını teyit etmektedir. Maksimal Lyapunov üstellerinin değerlerinin değişmesinin işaret ettiği rejim değişikliği %70'lik bağıl nem değeri civarında vuku bulmaktadır ve yarı kristal helden jel hale geçiş ile uyum içerisindedir. Eğilimsizleştirilmiş dalgalanma analizi yapılmış, zaman serisi analizindeki maksimal Lyapunov üstellerinin davranışı ile uzlaşma içerisinde, en az iki farklı rejimin varlığı teyiy edilmiştir. Bunlara ilaveten, çalışmamızla, PEG-Si'den geçen akımın stabilitesindeki iyileşmenin PEG-Si'yi hidrojene ederek ve hidrofobik olarak modifiye ederek sağlanabileceği teyit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Polyethylene Glycol is known to have an irregular current characteristic under constant voltage and slowly varying relative humidity. In this study the current through a thin film of Gamma-isocyanatopropyltriethoxysilane added polyethylene glycol (PEG-Si), its hydrogenated, and hydrophobically modified forms is measured as a function of increasing relative humidity at equal time steps and analyzed for chaoticity. In previous studies it has been suggested that, after reaching a certain relative humidity level, a phase transition occurs from a semi crystalline state to a gel state. We propose that the irregular behavior of current through PEG-Si thin films as a function of increasing relative humidity could best be analyzed for chaoticity using both time series analysis and detrended fluctuation analysis; the relative humidity is kept as a slowly varying parameter. The presence of more then one regime is suggested by the calculation of the maximal Lyapunov exponents. Furthermore, the maximal Lyapunov exponent in each of the regimes was positive, thus confirming the presence of low dimensional chaos. The regime change signaled by the changi values of the maximal Lyapunov exponent occurs around a relative humidity of 70% consistent with the phase transition from semi crystalline state to gel state. Detrended fluctuation analysis has also been performed; this also confirms the presence of at least two different regimes, in agreement with the behavior of the maximal Lyapunov exponent in the time series analysis. Our study also confirms that the improvement in stability of the current through PEG-Si can be performed by hydrogenating and hydrophobically modifying PEG-Si.