Tetra 5-metil-2-(2-fenilpropan-2-il)siklohekziloksi sübstitüentli metalli ftalosiyaninlerin sentezi ve karakterizasyonu
Tetrakis[(5-methyl-2-(2-phenylpropane-2-yl)cyclohexyloxy methyl characterizatinon and synthesis of novel phthalocynines
- Tez No: 246305
- Danışmanlar: YRD.DOÇ.DR. M. SALİH AĞIRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada yeni ftalosiyanin bileşiklerinin sentezi ve karakterizasyonu amaçlanmıştır. Önce 4-(5-metil-2-(2-fenilpropan-2-il)siklohekziloksi)ftalonitril başlangıç maddesi olarak sentezlenmiştir. Sonra bu ftalonitril bileşiği metal tuzlarıyla DBU varlığında siklotetramerizasyonu ile Tetrakis[(5-metil-2-(2-fenilpropan-2-il)siklohekziloksi)ftalosiyaninato] Çinko(II), Tetrakis [(5-metil-2-(2-fenilpropan-2-il)siklohekziloksi)ftalosiyaninato] Magnezyum (II) ftalosiyanin elde edildi.Bu yeni bileşiklerin yapıları elemental analiz ve UV, IR, 1H-NMR, 13C-NMR MALDI-MS spektrumları ile karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, characterizatinon and synthesis of novel phthalocynines compounds has been aimed. First as starting materials 4-(5-mehtyl-2-(2-phenylpropane-2-yl)cyclohexyloxy)phtalonitrile compound was synthesised. Thus cyclotetramerization of this phthalonitrile compound in presence of metals salts and DBU give the desired Tetrakis-(5-methyl-2-(2-phenylpropane-2-yl)cyclohexyloxy)phthalocyninato] zinc (II), tetrakis[(5-methyl-2-(2-phenylpropane-2-yl)cyclohexyloxy magnesium (II).The structure of these new compounds have been characterized by UV, IR, 1H NMR, 13C NMR, MALDI-MS spectra and elementel analysis.