Türk mesane kanseri hastalarında sitokrom P-450 polimorfizmlerinin araştırılması
Investigation of cytochrome P-450 polymorphisms in Turkish bladder cancer patients
  1. Tez No: 246379
  2. Yazar: KUTLUHAN İNCEKARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAGEHAN ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Mesane kanseri, dünya genelinde erkeklerde dördüncü, kadınlarda yedinci en sık görülen kanser türüdür. En iyi bilinen etiyolojik risk faktörleri, meslek sebebi ile maruz kalınan kanserojenler ve sigara içimidir. Genetik faktörler ve çevre arasındaki etkileşimin mesane kanseri oluşumu için farklı seviyelerde yatkınlık oluşturduğu düşünülmektedir.Sitokrom P-450 (CYP) süper-ailesi enzimleri polisiklik aromatik hidrokarbonlar, nitroaromatik bileşikler ve arilaminler gibi kanserojenlerin metabolizmasının ilk basamaklarından birini katalizler. Bu enzim sistemi hayli polimorfiktir ve CYP genleri içindeki bu polimorfizmler pek çok kanser türü ile ilişkili bulunmuştur. Buna ek olarak, CYP polimorfizm frekansları etnik varyasyon gösterir ve bu nedenle popülasyona yönelik çalışmalar gerektirmektedir.Bu çalışmada, CYP1A1 (m1, m2, m3, m4), CYP1B1 (Leu432Val), CYP2D6 (int3/ex4) and CYP2E1 (PstI, RsaI, DraI) polimorfizmleri, cinsiyet, yaş ve sigara içimi gibi çevresel faktörler ile birlikte Türk popülasyonunda çalışılmış ve bu polimorfizmler ile mesane kanseri arasındaki ilişki araştırılmıştır. İncelenen CYP1A1, CYP2D6 ve CYP2E1 polimorfizmleri hastalıkla ilişkilendirilememiş, ancak CYP1B1 432Val alelinin mesane kanseri oluşumu riskini arttırdığı bulunmuştur (düzeltilmiş OR = 3,080, 95% CI: 1,204 ? 7,874). Yaş, cinsiyet ve sigara içimi de mesane kanserinin artan riski ile alakalı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Bladder cancer is the fourth most common cancer in men and the seventh in women globally. Well-known etiological risk factors are occupational exposure to certain carcinogens and cigarette smoking. It is thought that the interaction between genetic factors and the environment accounts for the different levels of susceptibilities to the development of bladder cancer.The cytochrome P-450 (CYP) superfamily of enzymes catalyses one of the first steps in the metabolism of carcinogens such as polycyclic aromatic hydrocarbons, nitroaromatic compounds and arylamines. This enzyme system is highly polymorphic and these polymorphisms within CYP genes have been found to be associated with many cancer types. In addition, frequency of CYP polymorphisms shows ethnic variations among populations, so it necessitates population based studies.In this study, CYP1A1 (m1, m2, m3, m4), CYP1B1 (Leu432Val), CYP2D6 (int3/ex4) and CYP2E1 (PstI, RsaI, DraI) polymorphisms and their interaction with environmental factors such as sex, age and smoking are studied in Turkish population and association between these polymorphisms and bladder cancer is investigated. Investigated CYP1A1, CYP2D6 and CYP2E1 genes are shown not to be associated with the disease, however, it is found that CYP1B1 432Val allele increases the risk of bladder cancer (adjusted OR = 3,080, 95% CI: 1,204 ? 7,874). Age, sex and smoking are also found to be associated with increased risk of bladder cancer.