İnternet arama motorları analizi
Internet search engine analysis
  1. Tez No: 246381
  2. Yazar: CAN ODABAŞIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tez kapsamında giriş bölümünde arama motorlarının kısaca tarihçesi verilmiş, bir arama motorunun ne gibi bileşenlere sahip olduğu ve bunların işleyişleri temel olarak anlatılmıştır . Ayrınca gene bu bölümde günümüzdeki arama motorlarının kullanımlarına dair çeşitli istatistiksel veriler tablolar halinde sunulmuştur.İkinci bölümde ise günümüz arama motorlarının manuel olarak arama sonuçlarının değerlendirilmesi yapılmış, bu sonuçların ne derece başarılı olduğunun araştırılması ve kullanıcıların ihtiyaçlarını ne derece karşıladıklarının incelenmesi sağlanmıştır. Yapılan çalışmada hem kelime bazlı, hem de bir amaca yönelik kavramlar aranmış, bu arama kriterleri doğrultusunda üç farklı arama motorunun sergilediği sonuçlar tek tek değerlendirilmiştir.Yapılan aramalarda kelimelerin sıraları değiştirilmiş, aynı anlam farklı ifadelerde anlatılmış ve gelen sonuçlar analiz edilmiştir.Son bölümde ise mevcut internet arama motorlarının durumunun değerlendirilmesi yapılarak ortaya çıkan yetersizlikleri ve gelecekte ne gibi geliştirilmelerin yapılması gerektiğine dair ihtiyaçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This master thesis starts with a brief summary of the search engine's history. And you can also find a short description about their infrastructures and you can find useful information about their working methodologies.In the second part you can find manual search examples, their results and the result analysis.You can also find different keyword/phrase queries and their results analysis with a personal comparision chart for these search engines. You can also find how can present search engines can answer an internet user's searches and these results are successful enough or not.In the final part, you can also find the insufficient parts of these present search engines and new estimations of the next generation search engines.The purpose of the present study was to determine how should be the next generation search engines should be.