Analysis of web search queries with very few or no results
Az cevaplı veya cevapsız internet arama sorgularının analizi
  1. Tez No: 313537
  2. Yazar: ERDEM SARIGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
İnternetin büyümesiyle birlikte arama motorları insanların hayatında önemli bir etkiye sahip olmuştur. Günümüzde, büyük miktarda bilgi içeren milyarlarca web sayfası mevcuttur. Arama motorları internetten bilgi edinmek için vazgeçilemez araçlardır. Arama sonucu kalitesini arttırmaya yönelik olarak gösterilen sürekli çabaya rağmen, kullanıcılar arama motorlarında azımsanmayacak oranda az cevaplı ya da cevapsız sorgu sonuçlarıyla karşılaşabilmektedirler. Bu tezde, gerçek sorgu“log”undan alınan bu tarz sorgular için ilk detaylı karakterizasyon analizi sağlanmaktadır. Deneysel düzenimiz üç önemli arama motorunun az cevaplı veya cevapsız sorgularla nasıl başa çıktığını karşılaştırmamıza olanak sağlayacak şekilde kurulmuştur. Ayrıca, sorgu öneri kalıplarının ve cevapsız sorguların tahmini için makine öğrenmesi modelleri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays search engines have significant impacts on people's life with the rapid growth of World Wide Web. There are billions of web pages that include a huge amount of information. Search engines are indispensable tools for finding information on the Web. Despite the continuous efforts to improve the web search quality, a non-negligible fraction of user queries end up with very few or even no matching results in leading commercial web search engines. In this thesis, we provide the first detailed characterization of such queries based on an analysis of a real-life query log. Our experimental setup allows us to characterize the queries with few/no results and compare the mechanisms employed by the three major search engines to handle them. Furthermore, we build machine learning models for the prediction of query suggestion patterns and no-answer queries.