Oksimlerin ve ?-karbonil oksimlerin indirgenmesi ile amin ve ?-amino alkollerin elde edilmesi, elde edilen bu aminler ile iki yeni iminooksim ligantlarının ve bazı metal komplekslerinin sentezlenmesi, yapılarının aydınlatılması
Extraction of amines and ?-amino alcohols with reduction of oximes and ?-carbonly oximes, sythesis of two new iminooxime ligands and theirs some metal complexes obtained with these amines, illumination of their structures
- Tez No: 246477
- Danışmanlar: PROF. DR. GAZİ İREZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, iki yeni iminooksim ligantları olan, (2E)-3-aza-1-(hydroxyimino)-2,4-diphenylpent-2-ene ve (3E)-3-aza-5-(hydroxyimino)-1,4-diphenylpent-3-en1-ol, 1-feniletan amin ve 1-feniletanol amin ile izonitrozoasetofenonun etanol ortamında reaksiyonu sonucunda elde edilmiştir. Bu iki ligantın bazı geçiş metalleri ile kompleksleri sentezlenmiştir.Sentez aşamasında kullanılan aminler; 1-feniletan amin, asetofenon oksimin metalik sodyum ile etanol ortamında, 1-feniletanol amin ise, izonitrozoasetofenonun LiAlH4 ile dietil eter ortamında indirgenmesi sonucunda elde edilmiştir.Ligantların kimyasal yapıları X-ışınları tek kristal yapı analizi teknikleri, elemental analiz, 1H-NMR, 13C-NMR, IR ve kütle spektroskopisi ile, komplekslerin yapıları elementel analiz, 1H-NMR, 13C-NMR, IR, UV-Vis., atomik absorpsiyon spektroskopisi, manyetik moment ölçümleri, iletkenlik ölçümleri ve termogravimetrik analiz (TGA) teknikleri ile karakterize edilmiştir. Ligant ve komplekslerinin ayrıca fluoresans özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, (2E)-3-aza-1-(hydroxyimino)-2,4-diphenylpent-2-ene and (3E)-3-aza-5-(hydroxyimino)-1,4-diphenylpent-3-en1-ol which was two new iminooxime ligands, were obtained as a result of reaction 1-phenylethane amine and 1-phenylethanol amine with isonitrosoacetophenone in ethanol. Complexes were synthesized by some transition metals of these ligands.1-phenylethane amine and 1-phenylethanol amine were reduced of acetophenone oxime with metallic sodium in ethanol and isonitrosoacetophenone with LiAlH4 in diethyl ether, respectively.Ligant has been characterized by their single crystal X-Ray diffractometry techniques, elemental analyses, 1H-NMR, 13C-NMR, IR and MS spectroscopy, complexes have been characterized by their elemental analyses, 1H-NMR, 13C-NMR, IR UV-Vis., atomic absorption spectroscopy, magnetic susceptibility, conductivity and thermogravimetric analyses (TGA) techniques. Fluorescence properties of ligands and their complexes were also investigated.