Termik santrallerde kazan boru yırtılmalarının nedenleri ve çözüm önerileri
The reasons of boilers, tubes failures and solution suggestions
- Tez No: 246509
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZER AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Dünyada elektriğin gün geçtikçe artan önemi karşısında ülkemizde mevcut fosil kaynakların elektrik enerjisine dönüştürülmesinde termik santraller büyük bir öneme sahiptir. Termik santraller içinde linyitli olanlar, toplam elektrik üretimde diğer termik santrallere göre daha önemlidir. Termik santrallerde üretimi kesintiye uğratan en önemli arızalardan biri kazan boru patlaklarıdır. Bu çalışmada termik santrallerde enerji kesintilerine yol açan boru yırtılmalarının nedenleri ve bu yırtılmaların önlenmesi için alınan tedbirler araştırılmıştır. Ayrıca Seyitömer Termik Santralinde boru yırtılmaları nedeniyle olan enerji kaybı maliyeti hesaplanmıştır. Önemli ölçülerde üretim kayıplarına yol açan ve santrallerin ömürlerine olumsuz yönde etki eden kazan boru yırtılmaları oksijen aşındırması, hidrojen hasarı, asit saldırısı, gerilim korozyon çatlağı, iç kirlilik, kısa ve uzun süreli aşırı ısınmalar ve mekanik yıpranmalardan dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu sorun ikili bir maliyeti gündeme getirmektedir. Bir taraftan boruların değişim maliyeti diğer taraftan ise değişim sırasında kazanın durmasından dolayı kaybedilen enerji maliyeti ile karşılaşılmaktadır. Seyitömer Termik Santralinde boru yırtılmalarının başlıca nedenleri kül aşındırması, yüksek sıcaklık yorulması, iç kirlilik ve kaynak hatalarıdır. Bu santralde kül aşındırmasının en büyük nedeni kullanılan kömürlerin yüksek kül oranlarına sahip olmasıdır.Anahtar Kelime : Termik Santral, Boru Yırtılması, Kül Aşındırması
Özet (Çeviri)
Power Plants have a big importance for transforming fossil resources existing in our country into electrical energy since using electricity in the world is increasing continously. For total production of electricity ,with lignite ones are more important than other power plants. One of the biggest defect cutting off production of electricity is boiler tubes failures. In this study, reasons of the tubes failures which cause energy interruption had been researched. Furthermore, for Seyitomer Power Plant, cost of this issue had been calculated. Boiler tubes failures which cause big production losts and negative effect of central life are happened due to corrosion occured by oxygen, hydrogen damage, acid aggression, tension crack, interior pollution, over heating with short and long time period, and mechanic errosion. This problems make double cost a current issue. Both changing tubes costs and lost energy costs problems are seen on the changing time. The main reasons of tubes failures at Seyitomer Power Plant are corrosion occured by ash, high heat, welding mistakes, and interior pollution. The biggest reason of the corrosion occured by ash is that coal used at this central has high ash ratio.Key Words : Power Plant, Tube Failure, Ash corrosion