Seyitömer Termik Santralinde boru yırtılması üzerine kazan besleme suyunun etkisinin araştırılması
The research of boiler feed water effect on tubes failures in Seyitomer Power Plant
  1. Tez No: 306966
  2. Yazar: MEHMET ALPER DEMİRAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZER AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Termik santrallerde üretimi kesintiye uğratan en önemli arızalardan biri kazan boru yırtılmalarıdır. Bu çalışmada termik santrallerde enerji kesintilerine yol açan boru yırtılmaları üzerine soğutma suyunun etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla Seyitömer Termik Santralinde soğutma suyunun korozyon hızının ölçümü için deneyler yapılmıştır. Soğutma suyunun pH, kalsiyum karbonat, çinko, fosfat, oksijen, iletkenlik ve demir miktarları tespit edilmiştir. Soğutma suyunun akışının gerçekleştiği fotoselik sisteme korozyon kuponu bağlanılarak sistemin korozyon hızı hesaplanmıştır. Önemli ölçüde üretim kayıplarına yol açan ve santrallerin ömürlerine olumsuz yönde etki eden kazan boru yırtılmaları korozyon ve depozit kalınlığından dolayı ortaya çıkmaktadır. Hasarlı kazan boruları alınarak korozyon ve depozit oluşumu incelenmiştir. Termik Santralde boru korozyonuna etki eden en önemli etkenler suyun pH'ı ve sıcaklığıdır.
Özet (Çeviri)
In power plant one of the biggest defect cutting off production is boiler tubes failures. In this study, power plants that cause power interruptions on the cooling water pipe rupture were investigated. Furthermore, Seyitomer Power Plant cooling water tests were conducted to measure the corrosion rate. Cooling water pH, calcium carbonate, zinc, phosphate, oxygen, conductivity, and the amounts of iron have been identified. Photocell system which is flowed cooling water has been connected corrosion coupons for calculating corrosion rate of the system. Important measures that led to production losses and adversely affecting the lives of power plants, boiler tubes rupture occurs due to corrosion and deposit thickness. Corrosion and deposit thickness were investigated based on the damaged boiler tubes. The most important factors that affect power plant tube corrosion is pH and temperature of water.