Bir termik santralin enerji analizi
Energy analysis of a thermal power plant
- Tez No: 374504
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN MENLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Teknik Eğitim, Energy, Technical Education
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada bir termik santralin termodinamiğin birinci kanununa göre verim analizleri yapılarak, beş yıllık periyot süresince santralin performansında oluşan değişimler incelenmiştir. Çayırhan Termik Santralinden alınan veriler ışığında santralin performansı Termik Verim, Boru Verimi, Türbin Verimi ve Kazan Verimi olarak dört ana parametrede incelenmiş, yüksek sıcaklık ve basınç altında çalışan bir sistemin beş yıllık periyot zarfında aşınma ve sünme gibi nedenlere bağlı çalışma karakteristikleri ortaya konulmuştur. Elde edilen verilere dayanılarak, kesintisiz üretimin hedeflendiği santralde gelecek yıllar için yapılacak üretim taahhütleri için yol gösterilmeye çalışılmıştır. Ayrıca dünyadaki santrallerde zamanla yaşanılan performans kayıpları için yapılan rehabilitasyon metotları ortaya konulmuş, çeşitli örneklerle Çayırhan Termik Santralinde ne tip bir iyileştirme çalışması yapılacağına dair ilişkilendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; during the five-year period efficiency analyzes were made according to the law of thermodynamics of a thermal power plant and the change in plant performance has been studied. In the light of the data from the Çayırhan Thermal Power Plant, the plant performance were examined four main parameters (Thermal efficiency, Pipe efficiency, Turbine efficiency and Boiler Efficiency), a system running under high temperature and pressure over a five-year period due to reasons such as wear and creep studies have tried to reveal characteristics. Based on the data obtained the data being introduced by the method of charting, uninterrupted of production at the plant, which aims to do for next year have attempted to show the way to production commitments. In addition, once in power plants around the world for performance losses experienced rehabilitation methods being introduced, with several examples what type of an improvement might be on the Çayırhan Thermal Power Plant have been studied.