Mikrodalga yardımıyla fonksiyonel grup içeren sübstitüye aromatik diazol bileşiklerinin sentezi ve özelliklerinin incelenmesi
Microwave assisted synthesis and investigation of functional group containing substitued aromatic diazol compounds
  1. Tez No: 300993
  2. Yazar: GÜLNİHAN ONAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ALICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Perimidinler veya sübstitüye perimidinler gibi poliaromatikdiazin bileşikleri son derece önemli bileşiklerdir. Bu bileşikler polimerik, farmasötik, sıvı kristaller, nonlineer optik bileşikler ve boya pigmentleri olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Özellikle nonlineer optik alanında perimidin türevleri son yıllarda yapılan çalışmalarla dikkat çekmektedir. Bu çalışma kapsamında 1-sübstitüye; 1,3-disübstitüye; perimidin ve perimidinyum türevleri mikrodalga tekniği kullanılarak hazırlanmış ve ayrıca ligant olarak katalizörlerde etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Perimidines and substituted perimidines are important class of compounds and used as polymeric, pharmacautical, liquid crystals, nonlineer optical materials, dye pigments. Perimidine derivatives have found many applications in recent years. In this work 1-substituted and 1,3-disubstitutedperimidine derivatives were synthessised by means of microwave technique and their catalitic properities in term of their ligand characteristics were studied.