Bazı hidrazonoksim ligantlarının ve geçiş metal komplekslerinin sentezlenerek yapılarının aydınlatılması
The synthesis and characterization of some hydrazoneoxime ligands and their complexes with transition metals
  1. Tez No: 246534
  2. Yazar: AYŞİN ZÜLFİKAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜMEYRA BATI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada izonitrozoasetofenonun, 2,4-dinitrofenilhidrazin, benzoilhidrazin, furoik asit hidrazid, isonikotinik asit hidrazid ve nikotinik asit hidrazid ile reaksiyonundan beş adet yeni hidrazonoksim ligantı (L1-5H2) ve bu ligantların Co(II), Ni(II), Cu(II) ve UO2(IV) tuzları ile reaksiyonundan on yedi adet metal kompleksi sentezlendi.Ligantların kimyasal yapıları elementel analiz, IR, UV-Vis., 1H-NMR spektral verileri ile karakterize edildi. Komplekslerin kimyasal yapıları; elementel analiz, IR ve UV-Vis. spektral verileri, manyetik moment ve iletkenlik ölçümleri ile aydınlatılmaya çalışıldı. Komplekslerin termik davranışları termik analiz teknikleri ile incelendi.L2,3H2 ligantlarının Ni(II) ve Cu(II), L4,5H2 ligantlarının Co(II), Ni(II), Cu(II) ve UO2(IV) komplekslerinin dimerik, diğer komplekslerin monomerik yapıda olduğu belirlendi. L1H2 ligantının Co(II) kompleksi için oktahedral, L2-5H2 ligantlarının Co(II), Ni(II), Cu(II) kompleksleri için tetrahedral yapı önerildi. L2,4,5H2 ligantlarının UO2(IV) iyonu ile sırasıyla 8, 7 ve 6 koordinasyonlu kompleksler oluşturduğu düşünüldü.Tek kristali elde edilebilen L1,4H2 ligantlarının ve L2H2 ligantının monomerik Ni(II) kompleksinin yapıları X-ışını tek kristal kırınım tekniği ile aydınlatıldı.L1-5H2 ligantlarının, L1,2,3H2 ligantlarının Co(II) komplekslerinin, L2,4,5H2 ligantlarının UO2(IV) komplekslerinin antimikrobiyal aktiviteleri, bir maya (Saccharomyces cerevicae), iki bakteri (Esherichia coli, Bacillus subtilis) ve üç mantara (Candida albicans, Aspergillus parasiticus ve Aspergillus niger) karşı araştırıldı. L2,5H2 ligantlarının ve bu ligantların UO2(IV) komplekslerinin antimikrobiyal etki gösterdikleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this work, five new hydrazoneoxime ligands (L1-5H2) were synthesized by the reactions of isonitrosoacetophenon with 2,4-dinitrophenylhydrazine, benzoylhydrazide, 2-furoic acid hydrazide, isonicotinic acid hydrazide, nicotinic acid hydrazide and seventeen metal complexes of these ligands have been prepared with Ni(II), Cu(II), Co(II) and UO2(IV) salts.The ligands were characterized by elemental analysis, IR, UV-Vis. and 1H-NMR spectral data. Metal complexes were clarified by means of elemental analysis, IR and UV-Vis. spectral data, magnetic and conductivity measurements. Thermal behaviours of complexes were determined thermal analysis techniques.Ni(II) and Cu(II) complexes of L2,3H2 ligands, Co(II), Ni(II), Cu(II), UO2(IV) of L4,5H2 ligands was determined to be dimeric, other complexes was determined to be monomeric. The proposed structures for complexes as follows: octahedral for Co(II) complex of L1H2 ligands, tetrahedral for Co(II), Ni(II), Cu(II) complexes of L2-5H2 ligands. The coordination number were assumed eight for UO2(IV) complexes of L2H2, seven for UO2(IV) complexes of L4H2 and six for UO2(IV) complexes of L5H2.Crystal structures of L1,4H2 ligands and monomeric Ni complex of L2H2 ligand were studied and their structure were investigated by X-ray single crystal method.Antimicrobial activities of L1-5H2 ligands, Co(II) complexes of L1,2,3H2 ligands and UO2(IV) complexes of L2,4,5H2 ligands were also investigated against one yeast (Saccharomyces cerevicae), two bacteria (Esherichia coli, Bacillus subtilis) and three (Candida albicans, Aspergillus parasiticus ve Aspergillus niger) fungi. It was determined that L2,5H2 ligands and UO2(IV) complexes of these ligands exhibition antimicrobial activity.