Jeotermal enerji kullanılarak termoelektrik jeneratör ile elektrik üretimi
Producing electricity with thermoelectric generator by using geothermal energy
- Tez No: 246552
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL ATİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Energy, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada termoelektrik modüller ile jeneratör uygulaması yapılmıştır. Termojeneratör içerisinde sekiz adet modül kullanılmıştır. Termoelektrik modülün bir yüzeyi jeotermal enerji ile ısıtılmış, diğer yüzeyi şebeke suyu ile soğutulmuştur. Elde edilen sıcaklık farkı ile elektrik enerjisi üretilmiştir. Üretilen elektrik enerjisi ile batarya şarj edilmiş ve ledler ile aydınlatma yapılmıştır. Termal tesiste yapılan deneylerde bilgisayar kontrollü gerilim, akım ve sıcaklık ölçümü yapılmıştır. Yapılan deney verileri izlenmiş bataryanın şarjı ve ledlerle aydınlatma gerçekleştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
A thermoelectric generator running on geothermal energy is produced in this study. eight TEC1-12706T125 thermoelectric modules were used in the system to conduct the tests in laboratory conditions by heating one side with hot water, and the other side with the tap water. Electricity was generated by the temperature difference obtained. The electricity produced was wasted on a resistor and the voltage, current, and the temperature of the system were measured. Besides, a battery was charged with the generated electricity and a LED was fed for illumination. It was seen that electric energy can be produced easily and cheaply by this energy type.