The monomial Burnside functor
Tekil Burnside izleci
- Tez No: 246576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LAURENCE J. BARKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
- Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Sonlu grup G için permütasyon modüllerini B(G) ile gösterilen Burnside halkasından karakter halkasına, tanımlanmış olan doğrusallaştırma fonksiyonu ile elde edebiliriz. Fakat bütün KG-modülleri permütasyon modülü değildir. Bütün KG-modüllerini elde etmek için B(G)'yi B(C,G) ile ifade edilen tekil Burnside halkasıyla değiştirmek gerekir. G'nin alt gruplarına ve bölüm gruplarına bakarak B(C,G) hakkında bilgi toplayabiliriz. Bunun için ikili küme izlecinin düzenlemesi uygundur. Tekil Burnside halklarını ikili küme izleci olarak düşünebiliriz. Özel olarak p-gruplar için deflasyon fonksiyonu ve 2-grupları için tekil Burnside izlecinin basit izleçleri incelendi.
Özet (Çeviri)
Given a finite group G, we can realize the permutationmodules by the linearization map defined from the Burnsidering B(G) to the character ring of G.But not all KG-modules are permutation modules. Torealize all the KG-modules we need to replace B(G) bythe monomial Burnside ring B(C,G). We can get informationabout monomial Burnside ring of G by considering subgroups or quotient groups ofG. For this the setting of biset functorsis suitable. We can consider the monomial Burnside ring as abiset functor and study the elemental maps: transfer,retriction, inflation, deflation and isogation. Among thesemaps, deflation is somewhat difficult and requires moreconsideration. In particular, we examine deflation for p-groups and study the simple composition factors of the real monomial Burnside functor for 2-groups.