Adaptive digital predistortion for linearization of power amplifiers
Uyarlanabilir sayısal önbozma kullanılarak güç kuvvetlendiricilerinin doğrusallaştırılması
  1. Tez No: 246587
  2. Yazar: BURAK ŞEKERLİSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ATALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Günümüzde kullanılan iletişim sistemlerinde, güç yükselteçler yüksek güç eldeetmek için kullanılır. Güç yükseltecin doğrusal olmayan bu özelliği güç yükselteççıkışının bozulmasına neden olur. Bu bozulma güç yükseltecin verimini azaltır.Bu bozulmanın etkilerini azaltmanın yolu, güç yükselteci doğrusalsızlığının fazlaolduğu doyma bölgesi yakınlarında doğrusallaştırmaktır. Güç yükselteçlerindoğrusallaştırılması için kullanılan yöntem önbozma yöntemidir. Bu tezdesunulan önbozma yöntemi, tablo, karmaşık sayı çarpıcı, adres hesaplayıcı,gecikme elemanları ve uyum devresinden oluşur. Tablo katsayılarını güncellemekiçin yeni bir yöntem geliştirilmiştir. önbozucu Matlab yazılım ortamında simüleedilmiştir. Bu yazılımda güç yükseltecin temel bant modeli kullanılmıştır.Modülasyon türü olarak 16'lık dörtlük genlik modülasyonu seçilmiştir.Yazılımdasimüle edilen önbozucu için, FPGA içinde donanım hazırlanmıştır. Bu donanımlaberaber gerçek RF devreleri ve RF güç yükselteç kullanılarak farklı tablo boylarındatestler yapılmıştır. önbozucunun en iyi performansı 64'lük tablo boyutuylasağlanmıştır ve bu tablo boyutunda güç izgesinde yaklaşık olarak 15 dB'likiyileşme tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In most communication systems, power amplifiers are used to obtain high outputpower. The nonlinear characteristics of the power amplifier leads to the distortionof the output signal. This distortion affects the efficiency of the power amplifier.The way to reduce this effect is to linearize the power amplifier near the saturationregion where it is nonlinear. The widely used technique for the linearizationof power amplifiers is predistortion. The proposed technique for predistortionuses a LUT(look-up-table), a complex multiplier, an address calculator, delayelements and an adaptation logic. A new adaptation logic to update the LUTcoefficients, is used. The predistorter is simulated in Matlab software using abaseband model for the power amplifier. 16-QAM baseband modulation is usedto simulate the predistorter. In order to see the performance of the proposedpredistorter, hardware logic is implemented in FPGA and experimental setupwith RF circuits and RF power amplifier is used. For different LUT sizes, thealgorithm is tested and for the LUT size of 64, nearly 15 dB improvement inpower spectrum is observed. The LUT size of 64 is observed to be the optimalLUT size in the experiments.