Increasing angular velocity of rotating discs with holes by residual stresses
  1. Tez No: 24662
  2. Yazar: RAMAZAN KARAKUZU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR SAYMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Dönen diskler değişik mühendislik uygulamalarında dişli çarklar, güç iletmek ve enerji depolamak için volan olarak ve diğer bir çok uygulama alanlarında yaygın olarak kullanılır. Bu çalışmada, problemi çözmek için sonlu eleman metodu kullanılmıştır. Eleman olarak dokuz düğümlü izoparametrik eleman seçilmiştir. İnterpolasyon fonksiyonu olarak ise Lagrange polinomu kullanılmıştır. Sonlu eleman modelindeki eleman ağı otomatik olarak elde edilmiş, problemin çözümü için özel bilgisayar programları geliştirilmiştir. İzotropik malzemenin akma mukavemeti ve mekanik özellikleri çekme deneyi sonuçlarından elde edilmiştir. Paslanmaz çelik-alüminyum kompozitinin üretimi gerekli basınç ve sıcaklıkta yığma ile gerçekleştirilmiştir. Kompozit malzemenin akma mukavemeti değerleri ve mekanik özellikleri çekme cihazında strain gage kullanılarak elde edilmiştir. Üzerinde delik bulunan dönen izotropik ve ortotropik disklerde elasto-plastik gerilme analizi yapılmıştır. Diske içten basınç uygulanarak iç gerilmeler hesaplanmıştır. Plastik bölgelerin ve iç gerilmelerin dağılımı şekillerle gösterilmiştir. Diske uygulanan iç basınç ve elde edilen iç gerilme değerleri, strain gage ile deneysel olarak ölçülen değerlerle karşılaştırmıştır. İzotropik ve ortotropik diskte dönmeden dolayı meydana gelen teğetsel gerilmelerin dağılımı grafikler halinde verilmiştir. İzotropik ve ortotropik disklerde açısal hızların limit değerleri, iç gerilmeler ve dönmeden dolayı meydana gelen teğetsel gerilmeler kullanılarak arttırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Rotating discs are very widely used in various engineering applications in the form of gears and flywheels to transmit power and to store energy and have many other application areas. In this study finite element method has been used to solve the problem. Isoparametric rectangular element with nine nodes has been chosen and Lagrange polynomial has been used as interpolation function. The automatic mesh generation has been taken place in finite element model and the special computer programmes have been developed to solve the problem. Mechanical properties and yield strength of the isotropic material are obtained from tensile test results. Stainless steel-aluminum composite has been manufactured by upsetting under the pressure and the temperature. Mechanical properties and yield strengths of the composite material have been obtained experimentally by using strain gage in the tensile testing machine. The elasto-plastic stress analysis have been carried out in the isotropic and orthotropic rotating discs with holes. Residual stresses have been calculated by applying the inner pressures to the disc with holes. The distribution of plastic regions and residual stresses have been shown in the figures. The results of inner pressure and residual stresses in the isotropic disc have compared with experimentally measured values found by using strain gages. The distributions of the tangential stresses in the rotating isotropic and orthotropic discs subjected to the cenrifugal force have been illustrated in the figures. The limit values of the angular velocities of the isotropic and orthotropic discs have been increased by using tangential residual stresses and tangential stresses in the disc subjected to the cenrifugal force.