Beymelek lagün gölünde çipura balığının (Sparus aurata L., 1758) bazı populasyon parametrelerinin tahmini
Estimating some population parameters of gilthead seabream, (Sparus aurata l., 1758) in the Beymelek lagoon lake
  1. Tez No: 246662
  2. Yazar: ÇETİN SÜMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ERKOYUNCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada, 30 Ekim 2006 ve 9 Mayıs 2007 tarihleri arasında Beymelek Lagün Gölü'ndeki çipura balığının (Sparus aurata L., 1758) farklı avcılık yöntemlerine göre boy-ağırlık kompozisyonları, boy-ağırlık ilişkileri, yaş kompozisyonları, büyüme parametreleri, ölüm oranları ve populasyon büyüklüğü incelenmiştir. Parametrelerin tahmininde boy-ağırlık ölçümleri, pullardan yapılan yaş tayinleri ve markalama yöntemleri kullanılmıştır.Av sezonu içinde lagün gölünden yapılan örneklemeler sonucunda, 51707 adeti ticari avcılık ve 7083 adeti dalyancılıktan olmak üzere toplam 58790 adet çipura yakalanmıştır. Çipura balıkların ticari av ve dalyancılık olmak üzere boy verilerinin sırasıyla 17.8?37.5 cm ve 17.8?42.2 cm aralığında, ağırlıklarının ise 81?768 g ve 73?1206 g arasında değiştiği tespit edilmiştir. Pullara ait yaş okumalarından 0-V yaş grupları arasındaki bireylerin sırasıyla I, II ve III yaş grubunda yoğunlaştığı belirlenmiştir.Büyüme parametrelerinin ve populasyon büyüklüğünün markalamayla tespiti amacıyla yapılan çalışmada 400 adet balık markalanmıştır. Markalanarak göle bırakılan balıklardan 44 adeti ticari avdan ve 21 adedi dalyancılıktan olmak üzere 65 adet (%16.25) balık tekrar geri yakalanmıştır.Von Bertalanffy Büyüme parametreleri markalama verilerinden Gulland-Holt Yöntemi ile L? = 33.42 cm, K= 0.474, t0 = -0.3347, pullara ait yaş okumalarından Ford-Walford Yöntemi ile L? = 61.66 cm, K = 0.146, t0 = -1.6995 olarak hesaplanmıştır. Büyüme performansları markalama verilerinden ve pullara ait yaş okumalarından sırasıyla 6.272 ve 6.319 olarak tespit edilmiştir.Ölüm oranlarının hesaplanmasında, Anlık Ölüm Katsayısı, Markalama verilerinden 0.454, Yaşama Oranı %63.5, boy kompozisyonu verilerinden Beverton - Holt Yöntemi ile 0.856, Yaşama Oranı %42.49, Av Eğrisi Yöntemine göre pullardan hesaplanan yaş kompozisyonu verilerinden 0.801, Yaşama Oranı %44.90 ve Boy verilerinden 0.788, Yaşama Oranı %45.46 olarak bulunmuştur. Doğal Ölüm Katsayıları, Tekrar Yakalama Verilerinden ve Von Bertalanffy Büyüme Denklemi Parametrelerinden sırasıyla 0.38 ve 0.26 olarak hesaplanmıştır. Markalama verileri kullanılarak Beymelek Lagün Gölü'ndeki çipuralara ait populasyon büyüklüğü 357200 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, length-weight compositions and relationships, age compositions, growth parameters, mortality rates, and population size estimation of gilthead seabream, (Sparus aurata L., 1758) using different fishing methods were investigated between October 2006 and May 2007 in the Beymelek Lagoon Lake. To estimate the parameters, length-weight measurements, age estimations from scales and tagging methods were used.A total of 58790 individual, 51707 individual from commercial fisheries and 7083 individual from fishing trap were captured during the fishing season of 2006-2007. For gilthead seabream obtained from the commercial fisheries, length range was between 17.8 and 37.5 cm and weight range was between 81 and 768 g, whereas for the gilthead seabream from the fishing trap, length between 17.8 and 42.2 cm and weight between 73 and 1206 g. Ages of gilthead seabream, determined from scales, 0 to V, varied from years, while most of the estimates were in the age groups of I, II, and III years.A total of 400 individual of gilthead seabream were tagged to estimate growth parameters and population size by marking. A total of 65 (16.25%) recaptures were obtained from both the commercial fisheries (44 individuals) and fishing traps (21 individuals).Von Bertalanffy Growth parameters were estimated as L? = 33.42 cm, K = 0.474, t0 = -0.3347 using Gulland-Holt method with tagged dates and as L? = 61.66 cm, K = 0.146, t0 = -1.6995 using Ford-Walford method with age determination. Growth performance indexes obtained from tagged and age determination were estimated as 6.272 and 6.319, respectively.Instantaneous mortality rate was estimated as 0.454 (survival rate 63.5%) from the tag dates, as 0.856 (survival rate 42.49%) from length composition dates using Beverton?Holt method, as 0.801 (survival rate 44.90%) from catch curve method, and as 0.788 (survival rate 45.46%) from length dates. Natural mortality rate using recaptured and Von Bertalanffy Growth parameters were estimated as 0.38 and 0.26, respectively.Using the tag-recapture data, the population size of gilthead seabream was estimated as 357200 individuals in the Beymelek Lagoon Lake.