Beymelek Lagününde ağ kafeslerde gökkuşağı alabalığının yetiştirme olanakları
Cge culture of rainbow trout in Beymelek lagoon
- Tez No: 45756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BEYMELEK LAGÜNÜNDE A? KAFESLERDE GÖKKUŞA?I ALABALI?ININ (Oncorhynchus mykiss Walbaum 1792') YETÎŞTÎRHS OLANAKLARI öznur YILDIZ Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su ürünleri Anabil im Dal: Danışman: Doç. Dr. Fikri AYDIN 1995, Sayfa:49 Jüri: Doç. Dr. Fikri AYDIN Prof.Dr. Gül ten KOKSAL Prof.Dr. Mustafa KURU Antalya Beymelek Su ürünleri üretimini Geliştirme Merkezi Beymelek Lagününde ortalama % 08.5 tuzluluğa sahip kaynak gölünde yapılan bu araştırma 3 aylık süre ile yürütülmüştür. Araştırmada 4 adet kafes ( en: 2. 5 m, boy 2.5 m, derinlik 3 m ) kullanılmış ve m3 ' e 62 adet balık stoklanmıştır. Balıkların ortalama bireysel stoklama ağırlığı 47,1±1,8 g. ve ortalama bireysel hasat ağırlığı 203± 4,0 g. olarak tespit edilmiştir. Balıkların canlı ağırlıkları ve yem değerlendirme katsayıları ayda bir kez tespit edilmiştir. Aylık tartımlarda her kafesteki balık miktarının % 20 'si tartılmıştır. Ortlama ağırlıklar I. ayda 84,2*3,9 g. II. ayda 127,4*3,8 g. ve III. ayda 203±4,0 g. olarak saptanmıştır. Mutlak günlük canlı ağırlık artışı I. II. ve III. aylarda sırasıyla 1,28± 0,00 g, 1,43 ± 0,00 ve 2,71+0,00 g. olmak üzere yüksek düzeyde olmuştur. Ortalama günlük yüzde ağırlık artışı I. ayda % 2,70±0,05 iken 1 1. ayda % 1,70±0.0C ve III. ayda % 2,10±0,00 olmuştur. Yem değerlendirme katsayıları I, II. ve III. periyotlarda 1.16, 1.62, 2.42 ve genel ortalama 1.69 olarak saptanmıştır. Araştırma sonunda 1 mS'den ortalama 12 kg. balık elde edilmiştir. Kayıp tahmin edilenden daha düşük olmuş, kafeslere11 göre %3,15 ile $3,65 arasında ve ortalama olarak %3,55 olmuştur Kondisyon faktörü stoklamada 1.16±0.04 iken hasatta 1.44+0.02 olarak tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) yüzen ağ kafesler, acı su, stoklama oranı, verim miktarı.
Özet (Çeviri)
îîî ABSTRACT Master Thesis CAGE CULTURE OF RAINBOW TROUT (Oncorhynchus mykiss Walbaum 1792) ÎN BEYMELEK LAGOON öznur YILDIZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Fisheries Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Fikri AYDIN 1995; Page:49 Jury: Assoc.Prof.Dr. Fikri AYDIN Prof.Dr -Gül t en KOKSAL Prof. Dr. Mustafa KURU This research was carried out in the lagoon lakewith a mean salinity of 10 ppt at the Antalya, Beymelek Aquaculture Research and Development Station for a period of 3 months. Four floating net cages were employed during the experiment with equal initial stocking densities namely, 62 fish/m3. Feeding was carried out ad.libitium. Individuals with an average weight of 47,1+1,8 g.were used as stocking material. The final mean weight of the fish at harvest was determined as 203,0+4,0 g. The live body weight and the feed conversion rates were determined when 20% of the population of each experimental periods were determined as 84,2±3,9 g, 127,4+ 3,8 g and 203±4,0 g. respectively. The mean value of absolute daily body weight gains in the I, II, III experimental months were found to be as high as 1,28 ± 0,00 g, 1,43 ±0,00 g.and 2,71 +. 0,00 g. respectively. The mean values of percentage daily weight gain were determined as 2,70±0,05 %, 1,70±0,00 % and 2,10+0,00% in the I, II, III. experimental periods respectively. The value of feed conversion rate for the I., II. and III. experimental months were found to be 1,16, 1,62 and 2,42 respectively. The harvest density obtained at the end of the experiment was 12 kg/m3. Mortality rates were lower than the expected and varied between 3,15?6 and 3,55 % among experimental cage, mean value being 3,55%. The intitial and final values of condition factor were determined as 1,16 + 0,04 and 1,44±0,02 respectively. KEY WORDS : Rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) floating net cages, Brackish water, stocking rate, yield.