Beymelek Lagünü'nde (Antalya) dağılım gösteren makrobentik floranın tespiti
Determination and distribution of macrobenthic flora in Beymelek lagoon (Antalya)
  1. Tez No: 95151
  2. Yazar: MERAL APAYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL TURNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
HI ÖZET Bu araştırma Beymelek Lagünü'nde (Antalya) dağılım gösteren makrobentik floranın tespiti amacı ile Lagün Gölü ve bu lagünle bağlantılı Kaynak Gölü üzerinde 5, kıyı kesimlerinde 6 olmak üzere toplam 11 istasyondan mevsimsel alman örneklerle yürütülmüştür. Çalışma sırasında gölün kış, ilkbahar periyodunda mesohalin; yaz, sonbahar periyodunda polihalin özellik gösterdiği belirlenmiştir. Çalışma sonunda makrobentik alglerden Chlorophytaya ait 7 {Ulvaria oxysperma (Kütz.) Bilding, Enteromorpha linza (L.) Agardh, E. prolifera (O. F. Müll.) J. Ag., E. intestinalis (L.) Nees, Ulva rigida C. Agardh, Chaetomorpha crassa (C. Ag.) Kütz., Cladophora coelothrix (J. Ag.) Harvey) Rhodophytaya ait 3 (Porphyra leucosticta Thuret in Le Jolis, Gracilaria verrucosa (Hudson) Papenfüs, Polysiphonia urceolata (Lightfoot) Greville); makrobentik çiçekli bitkilerden Monocotyledoneaeye ait 3, Dicotyledoneaeye ait 4 türün Beymelek Lagünü' nün makrobentik florasını oluşturdukları saptanmıştır. Chlorophytadan C. crassa'mn Türkiye alg florası; diğer makrobentik alglerin ve makrobentik çiçekli bitkilerden 5 türün (Juncus littoralis C. A. Mey., Limonlum angustifolium (Tausch) Turril, Inula crithmoides L., Artrocnemum fruticosum (L.) Moq., Salsola stenoptera Wagenitz) bölge için yeni kayıt olduğu sonucuna varılmıştır. Ekonomik yeşil alglerden Ulvaria oxysperma'mn çalışma sahasında 5,0 gr/m (kış)- 55,3gr/m2 (yaz) biomas değerleri ile mevsimsel olarak değişme gösterdiği ve türün bölgede ekonomik olarak değerlendirilebilir potansiyelde olduğu belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Beymelek Lagünü, Makrobentik Flora
Özet (Çeviri)
IV ABSRTACT This research carriedout with specimens took seasonal from total 1 1 station that was 6 in the coast and 5 in the spring lake connected with this lagoon and lagoon lake with the aim of describe of the makrobenthic flora spreading in the Antalya Beymelek Lagoon. The lake which we studied was determineted as mesohalin in the winter, spring period; polihalin in the summer, autumn period. At the end of the study, it has been demonstrated to be their formation of the makrobenthic flora of Beymelek Lagoon as four specimens of dicotyledoneae, three specimens of monocotyledoneae from makrobenthic flowers plants; three specimens (Porphyra leucosticta Thuret in Le Jolis, Gracilaria verrucosa (Hudson) Papenfus, Polysiphonia urceolata (Lightfoot) Greville) of Rhodophyta,seven specimens {Ulvaria oxysperma (Kiitz.) Bilding, Enteromorpha linza (L.) Agardh, E. prolifera (O. F. Müll.) J. Ag., E. intestinalis (L.) Nees, Ulva rigida C. Agardh, Chaetomorpha crassa (C. Ag.) Kiitz., Cladophora coelothrix (J. Ag.) Harvey) of Chlorophyta from makrobenthic algae. The new record for Türkiye algae flora C. crassa from Chlorophyta; other makrobenthic algaes and five specimens (Juncus littoralis C. A. Mey., Limonium angustifolium (Tausch) Turril, Inula crithmoides L., Artrocnemum fruticosum (L.) Moq., Salsola stenoptera Wagenitz) from makrobenthic flower plants has been determined to be the new record for the area. It has been described being in potential valuable as econamically in the area of specimen and changeable as the seasonal with biomass values 5,0gr/m (winter)- 55,3gr/m2 (summer) in the study area of Ulvaria oxysperma from economically green algae. KEY WORDS: Beymelek Lagoon, Makrobenthic Flora