Quantum entanglement and light propagation through Bose-Einstein condensate (BEC)
Bose-Einstein yoğuşması üzerinde ışığın yayılımı ve kuantum dolaşıklığı
- Tez No: 246723
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZGÜR OKTEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmamızda, faz uyumlu (koherent) ortam olan Bose-Einstein Yoğuşması'nın (BEY'in) yüksek şiddetteki lazer uyarımlarına ve zayıf şiddetteki test darbesine (pulsuna) verdiği optik tepkiyi incelemekteyiz.İlk olarak, sıralı Süperışımadaki (SI) faz uyumluluğunu, iki uç-ateş modundan (kipinden) çıkıp biribirlerine zıt yönlerde yayılan pulsların sürekli-değişkenli (SD) kuvantum dolaşıklılığını oluşturmakta kullanmaktayız. Işımanın ilk sırasında foton uç-ateş ve atom yan modları birbirine dolaşmaktadır. Işımanın ikinci sırasında ise, bu atom-foton SD dolaşıklığı zıt yönlü iki uç-ateş modlarına aktarılmaktadır.İkinci olarak, üçgensel örgüye sahip atomik BEY'e ait vorteks (girdap) periyodik örgüsünün fotonik bant yapısını incelemekteyiz. Vorteks çekirdeği ve yoğuşma kütlesi arasındaki optik indeks farkı, indeksin atomik faz uyumluluğu kullanılarak güçlendirilmesiyle elde edilmektedir. Bant hesaplarımızda frekans-bağımlı dielektrik fonksiyon kullanılmıştır. Fotonik bant boşluklarını soğurma/kazanç rejimlerinden ayırt edebilmek için Poynting vektör incelemesine dayanan yeni bir metod kullanmaktayız.
Özet (Çeviri)
We investigate the optical response of coherent media, aBose-Einstein condensate (BEC), to intense laser pump stimulationsand weak probe pulse propagation.First, we adopt the coherence in sequential superradiance (SR) asa tool for continuous-variable (CV) quantum entanglement of twocounter-propagating pulses from the two end-fire modes. In thefirst-sequence the end-fire and side mode are CV entangled. In thesecond sequence of SR, this entanglement is swapped in between thetwo opposite end-fire modes.Second, we investigate the photonic bands of an atomic BEC with atriangular vortex lattice. Index contrast between the vortex coresand the bulk of the condensate is achieved through the enhancementof the index via atomic coherence. Frequency dependent dielectricfunction is used in the calculations of the bands. We adopt aPoynting vector method to distinguish the photonic band gaps fromabsorption/gain regimes.