Üç boyutlu minkowski uzayında açılabilir olmayan regle yüzeylerin striksiyon çizgileri üzerine
On lines of striction of non-developable ruled surfaces in three dimensional minkowski space
- Tez No: 575076
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tez çalışmasında öncelikle Lorentz-Minkowski uzayın tarihçesi ve bu uzayla alakalı bazı çalışmalar belirtilmiştir. Bazı özel eğrilerin tanımları, regle yüzeyler ve regle yüzeylerin bazı özellikleri verilmiştir. Son bölümde, üç boyutlu Minkowski uzayında spacelike ve timelike açılabilir olmayan regle yüzeylerin striksiyon çizgileri ele alınmıştır. Özel bir durumda eğrilik ve burulma fonksiyonları hesap edilmiştir. Elde edilen eğrilikler vasıtasıyla bazı özel eğriler arasında bağıntılar kurulmuştur. Böylece, bazı özel hallerde striksiyon çizgisi bazı özel eğriler olarak karşılık bulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, history of Lorentz-Minkowski space and some of the studies related to this space have been indicated. Definitions of some special curves, the ruled surfaces and some properties of ruled surfaces have been given. In the last section, non-developable spacelike and timelike ruled surfaces were handled in three dimensional Minkowski space. The curvature and torsion functions were calculated in a special case. The relationships between some special curves via the obtained curvatures were established. Thus, the line of striction has been found to correspond as some special curves in some particular cases.