Loano'da (Genova/İtalya) yapay resiflerdeki sert substratumun makrobentosu
  1. Tez No: 24679
  2. Yazar: FERAH SÖNMEZER KOÇAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Ligurian Denizi 'nde, Loano'da 1986 yazında yaklaşık 350 hektarlık bir alanda inşa edilen yapay resiflerin oluşturduğu sert substratın makrobentik toplulukları üzerinde başlatılan araştırmanın Mayıs 1989 -1990 tarihleri arasındaki kısmı bu çalışmanın konusunu oluşturur. Bu büyük resif sistemi ile amaçlanan yeni bir populasyon oluşum zonu yaratmak ve Posidonia ocean i ca (Linnaeus) Delile, 1813 gibi özel biotopların korunmasını sağlamaktır. Farklı derinliklere (1st 1 - 5m, 1st 2 - 10m, 1st 3 - 18m ve 1st 4 - 30m), değişik periyotlarda batırılmış bulunan standart levhalar yardımı. ile yerleşen epifaunal türler ve bu türlerin ait olduğu grupların mevsimlere, derinliğe bağlı olarak değişen bolluk ve kompozisyonu incelenmiştir. Farklı periyodlarda denize yerleştirilmiş bu levhaların incelenmesi ile autekolojîk anlamda; yerleşme, büyüme, olgunluk, üreme ritimleri ve ölüm olaylarının tek bir tür için değerlendirilmesi veya sinekolojik anlamda; kommunitenin bolluğu, sıklığı ve çeşitliliğinin belirlenmesi mümkündür. Genel olarak Bio kütle'de derinliğe bağlı bir azalma ç.öz konusu iken tüm yıl boyunca ör tücülükte farklı değerlerle temsil edilen başlıca gruplar Alg, Dryozoa, Serpulidae, Hydrozoa, Spirorbidae, Asc idi acea, Hivalvia, Protozoa, Cirripedia, Gastropoda, Por if era ve Crustacea olarak beli r lenm iştir.
Özet (Çeviri)
Artificial reef of Loano was constructed in the Summer of 1986. This reef extends to an area of 350 ha in Ligurian Sea. The subject of this research is macrobenthic settlers on hard substratum. This reef system aims to create a repopulation area and to protect the Posidonia bed. Abundance variation and composition of epifaunal settled species and their groups, which depends on seasons and depth, is examined with standart pannels in different depth (St.l -5m; St. e -10m; St. 3 -18m; St.^ -30m) and periods. With observation of these pannels, which were installeted in different depths (stations), in the meaning of autecoloqical i settlement, growing, maturity, reproduction rhythms and mortality can be evaluated for single species or in the meaning of synecological, it is possible to determine quality and abundance of community. In general, quantity of biomass decrease dependent on depth but these groups like Algae, Dryozoa, Serpulidae, Spirorbidae, Hydrozoa, Ascidiacea, Bivalvia, Protozoa, Cirripedia, Gastropoda, Por i fer a arid Crustacea are observed during the year in different per cents of ricopriment.