Deciding on RFID tagging level of inventories
Envanterlerin üzerinde RFID etiketleme düzeyinin belirlenmesi
  1. Tez No: 246791
  2. Yazar: EVŞEN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TANYAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Radyo Frekanslı Tanıma (RFID) teknolojisi ürünleri radyo dalgaları kullanarak tanımlayan, takip eden ve sınıflandıran yeni bir otomatik tanımlama teknolojisidir. Bu yeni teknolojinin yakın zamanda barkod teknolojisinin yerini alacağı tahmin edilmektedir. Ancak birim-düzeyli RFID etiketleme teknolojisinin yayılması önünde bazı engeller bulunmaktadır. RFID sistemlerinin yüksek maliyet oranları temel engeli teşkil etmektedir. Bu çalışmada, çeşitli envanter kayıt hatalarına maruz kalan perakende tedarik zincirinde, en uygun RFID etiketleme düzeyi kararı üzerine kurulmuş bir analitik model sunuyoruz. Modelimiz, RFID etiketlemesinin envanter kayıt hata oranlarını azaltması ve prakendecilik için en büyük maliyet kalemi olan işçilik maliyetlerini azaltması gibi faydalarını içermekle birlikte, RFID teknolojisinin kurulması ile ilgili gerçek hayat maliyetlerini yansıtmayı da hedeflemektedir. Bu problemi modellemek için klasik Gazeteci Çocuk problemini revize ettik. Klasik Gazeteci Çocuk problemi, fiziksel akış sırasında gerçekleşen bilgi akışında oluşabilecek hataları gözönüne almaz. Diğer bir kelimeyle, fiziksel ve bilgi akışı arasındaki yanlış kayıdı gözönüne almaz. Fakat, gerçek hayatta zincirin halkaları arasında pek çok noktada bu tarz hatalar oluşabilmektedir. Kapsamlı bir literatür araştırması üzerine, modelimize yanlış yerleştirme ile kayıp hataları olarak isimlendiren iki hata faktörünü dahil etmeye karar verdik. Bu çalışmaya neden gerek olduğunu açıkladıktan sonra, takip edilen beş basamak açıklanmıştır:Birinci aşama olarak, dört farklı RFID etiketleme düzeyi için kar fonksiyonlarımız tanımlanmıştır. Bu dört farklı etiketleme düzeyi; birim-düzeyli etiketleme, kutu-düzeyli etiketleme, palet-düzeyli etiketleme ve hiç etiketlememe düzeyleridir.İkinci aşamada, tanımlanan kar fonksiyonlarının beklenen değerleri alınarak, dört farklı durum için en iyi sipariş miktarı ile beklenen en büyük kar değerleri elde edilmiştir.Üçüncü aşamada, sürekli bir etiketleme düzeyi karar değişkeni tanımlanarak, bu yeni değişkenin fonksiyonları ile dört durum için tanımlanmış eşitlikler revize edilmiştir.Dördüncü aşamada, normal ve uniform dağılmış talep varsayımı altında elde edilmiş eşitlikler tekrardan düzenlenmişlerdir.Beşinci aşamada ise, sayısal bir çalışma yapılarak modelin çıktıları test edilmiştir.Sonuç olarak, RFID etiketleme düzeyi karar problemini etkileyen parametreler bulunmuş ve bunların sonuç üzerindeki etkisi tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Radio Frequency Identification (RFID) technology is the novel automatic identification technology that uses radio waves to automatically identify, track and categorize individual items. It is estimated that this new auto-ID technology will supersede barcode technology in the near future. However, there are some obstacles that stands front of the proliferation of item-level RFID technology. The main obstacle is the high cost rates of RFID systems. In this thesis, we have presented an analytical model on optimum RFID tagging level decision in the retail supply chain that is subject to inventory record errors. Our model captures the most important benefits of RFID tagging such as decreasing the rate of inventory discrepancy and decreasing the labor cost, which is the biggest cost account at the retailer inventory system, and attempts to reflect the real-world cost considerations in the deployment of RFID technology. To model this problem we revised the classical Newsvendor model. Classic Newsvendor model does not take into account the errors occurred on the information flows during the physical flow. In other words it does not take into account the misalignment between physical and information flows. But in real world, the errors may be occurred in many stages of the chain. When it is focused on the flow of goods through on the supply chain stages, it can be observed that there may occur some misalignments. According to the extended literature review part of this study, we choose two main error factors to take into consideration in our model which are called misplacement and shrinkage since their impact on inventory inaccuracy can be easily measured. After explaining the need for this study, the five steps that are followed has been showed.In the first step, the profit functions of four different application forms of RFID tagging are defined. This application forms are item-level tagging, case-level tagging, pallet-level tagging and no tagging.In the second step, expectations of the previously defined profit functions are taken and the equations that give the optimum order quantity and maximum expected profit values are derived for four cases.In the third step, through defining a continuous tagging level decision variable, we obtain a more flexible model that gives us the possibility of analyzing different tagging levels, i.e. different capacity of cases and pallets. So, the equations of four different cases are revised by the functions of the newly defined tagging level variable.In the fourth step, under the assumptions of normally and uniform distributed demand, the equation of maximum expected profit is re-derived.In the fifth step, a numerical study is conducted to test the outcomes of the model.As a result, the parameters that affect RFID tagging level decision are found out and their impacts on the results are discussed.