Tarihsel birikime sahip kentsel açık alanların dinamizmi İstanbul kent örneği; Beyazıt Meydanı, Sultanahmet Meydanı ve Taksim Meydanı
Historical accumulations of urban open space dynamism Istanbul urban example; Beyazit Square, Sultanahmet Square and Taksim Square
- Tez No: 246802
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDİA DÖKMECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehircilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada amaçlanan; günümüz kentsel açık alan planlamalarında sokakların fiziksel öğe olmasının dışında, dikkate alınmayan noktalara açıklık getirmek ve bunların planlamaya etkilerini tarihsel birikime sahip farklı özellikte seçilmiş dört öğe üzerinden saptamaktır. Belirlenen özellikler ile kentsel açık alanların tarihsel süreç içinde kullanım yoğunluklarını ve buna bağlı olarak işlevleri ile fiziksel yapılanması hakkında bilgi vermek hedeflenmiştir. Alanların canlılığının, dinamizminin nedenleri buradan edinilen bilgiler ışığında belirlenmiştir. Bu uygulama sonucunda varılan nokta alanın yaşadığı dönemin ihtiyaç ve taleplerine uygun şekilde yapılanması gerekliliğidir. Günümüz şehir planlama çalışmalarında sürekli yaşam tarzımıza bağlı olarak kentsel açık alanların planlanamayacağını bunun ancak deneysel olarak gelişebileceğine dair söyleme, tarihsel birikime sahip alanların dinamizmini koruyor olması, cevap niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Our aim in this study is to explain the unnoticed points in present urban open spaces (by thinking them as not only physical structures) and to define the planning effects of historical accumalations by using four different examples. It is aimed to give information about usage density of urban open space with defined properties in historical duration. And depending on this, function of physical structuring will also be touched. Reason of dynamism and liveness of these areas are specified depending on these informations. As a result of this application it is understood that the area has to be structured by considering the requests and needs of the era. The urban spaces with historical accumalation are protecting their dynamism and automatically become an answer to the common saying `It is impossible to plan the urban open spaces according to continious living styles?.