Çeşitli yüzeylerinden ısıtılan veya soğutulan açık dikdörtgen prizmatik boşlukta laminer doğal taşınımın sayısal ve deneysel incelenmesi
Heating or cooling of various surface in the open space prismatic rectangular numerical and experimental investigation laminar natural convection
- Tez No: 246982
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN DURMUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 322
Özet
Bu çalışmada çeşitli yüzey sınır şartlarına sahip başlangıçta kapalı kübik hacim olan ön yüzeyinin ortama açılmasıyla kübik boşluk haline gelen hacimdeki doğal taşınım laminer durumda deneysel ve teorik olarak incelenmiştir.Ayrıca giriş yüzeyinin çeşitli tipteki engellerle kısmi açık olma halleri teorik olarak ele alınmıştır. Ön yüzeyin tamamen açık olma hali ve kısmi açık olma halleri Fluent-6.3 paket programı kullanılarak çözümlenmiş ve birbiriyle karşılaştırılmıştır. Ayrıca ön yüzeyin tamamen açık olma hali yedi farklı yüzey sınır şartı için teorik çözümleme yanında deneysel olarak da incelenmiştir.Deneysel çalışmada doğal taşınım şartlarını sağlayabilmek için 2x2x1,2 m boyutlarında şartlandırma odası kullanılmış deney düzeneğinin giriş ağzı bu şartlandırma odasına açılmıştır. Çalışmada akım fonksiyonu, sıcaklık değişimi ve hız vektörleri grafikleri elde edilmiştir. Ayrıca teorik ve deneysel çalışmalar sonucunda Nusselt sayısının zamana bağlı değişimi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, with various surface boundary conditions initially off the front surface of a cubic volume of the opening to the environment has become a cubic volume of space in the natural convection laminar case have been examined in experimental and theoretical.In addition, various types of entry level partial obstacles remain open as a theoretical case has been taken. Preliminary and partial openness of the surface state to be fully explained by case package program using Fluent-6.3 been resolved and compared each other. Also be on the front surface of the completely different surface boundary conditions for the seven state by theoretical analysis as experimental investigated. Experimental study of natural convection conditions can provided for the 2x2x1,2 m in size for conditioning room entrance of the experimental setups used in this conditioning room was opened. In study, stream function, temperature changes and the velocity vector graphics were obtained. Separate as a result of theoretical and experimental work Nusselt number were obtained depending on the time difference.