İleri maternal yaş gebeliklerin maternal ve fetal sonuçları
Advanced maternal age pregnancies: Maternal and fetal results
  1. Tez No: 386658
  2. Yazar: BEKİR KAHVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL CÜNEYT EVRÜKE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç:“İleri anne yaşı”ifadesi, 35 yaş ve üzeri gebeliklerde kullanılmaktadır.“Çok ileri anne yaşı”ifadesi ise 40 yaş ve üzeri gebelikler için kullanılmaktadır. İleri maternal yaş gebelikler, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan tüm dünya ülkelerinde önemli bir sağlık sorunu yaratmaktadır. Bu nedenle ileri maternal yaş gebelikler maternal ve fetal sonuçlar açısından yüksek riskli gebeliklerdir. Bu çalışmada hastanemizde ileri maternal yaş ve ileri maternal yaş olmayan gebelerin obstetrik ve neonatal sonuçlarını karşılaştırmayı amaçladık. Gereç Ve Yöntem: Hastanemize 14.10.2011-13.08.2013 tarihleri arasında başvuran 20-34 yaş (kontrol grubu) ile 35 yaş ve üzeri (çalışma grubu) doğum yapmış, 24 hafta üzeri (viabil) gebeliklerin, gebelik ve doğum kayıtları retrospektif olarak incelendi (alt grup 35-39 ile 40 yaş ve üzeri alındı). Grupların demografik özellikleri; (yaş, gravide, parite, daha önceki gebelik öyküsü, daha önceki doğum şekli, myom uteri, uterin anomali, amniyosentez, gebelikte çalışma, yardımlı üreme takniği (ART) alıp almadığı, kronik hipertansiyon, pregestasyonel DM, gebelikte sıgara ve alkol kullanımı) obstetrik sonuçlar; (çoğul gebelik, fetal anomali, plasenta previa, plesanta accreate, dekolman plesanta, polihidroaminoz, oligohidroaminoz, gestasyonel HT, gestasyonel DM, EMR, PEMR, UMR, preeklamsi, eklamsi, HELLP, İUGR, koryoamniyonit, İYE, antepartum hemoraji) perinatal sonuçlar; (preterm doğum, postterm doğum, doğum ağırlığı, APGAR skoru, perinatal mortalite, gebelik haftası, SGA, LGA, yenidoğan yoğun bakım ihtiyacı, İUÖF, normal vajinal doğum, operatif vajinal doğum, postpartum hemoraji, 3-4 derece perine yırtıkları, maternal kan transfüzyonu, anne yoğun bakım ihtiyacı) sezaryan endikasyonları; (eski sezaryen, makat prezentasyon, çoğul gebelik, distosi, güven vermeyen NST, plesanta previa, makrozomi, şiddetli preeklamsi-HELLP, uzamış travay, başarısız indüksiyon ve diğer nedenler…) açısından karşılaştırıldı. Sonuçlar arasında istatistiksel önem düzeyi için p değeri
Özet (Çeviri)
Objective: 'Advanced maternal age' statement is used in the 35 years and over pregnancy. 'Very advanced maternal age' statement is used for 40 years and over pregnancy. Advanced maternal age pregnancies create very important health problem in both developed and developing countries in the World. Therefore, in terms of maternal and fetal outcomes, advanced maternal age pregnancies are in high risk pregnancy category. In our study, we aimed to compare obstetrics and neonatal results of advanced maternal age and non- advanced maternal age pregnancies in our hospital. Materials and Methods: Pregnancy and birth records of both under 20-34 years (control group) and 35 years and older (study group) who gave birth 24 weeks or more (vistable) pregnancies were refered to our hospital between 14.10.2011-13.08.2013. were retrospectively examined (sup-group of 35-40 and 40 years and older were included). Characteristics of groups; (age, gravida, parity, a history of previous pregnancy, previous mode of delivery, fibroids, uterine anomaly, amniocentesis, working during pregnancy, whether assisted reproductive techniques (ART), chronic hypertension, pregestastional DM, cigarette and alcohol use in pregnancy) obstetrics results ; (multiple pregnancies, fetal anomalies, plecenta previa, plecenta accreta, plecental abruption, polyhydramnios, oligohydramnios, gestational hypertension, gestational diabetes, early membrane rupture, PPROM, prolonged membrane rupture, pre-eclampsia, eclampsia, HELLP, IUGR, chorioamnionitis, urinary tract infection, antepartum hemorrhage) perinatal outcomes ; (preterm birth, posterm birth, birth weight, APGAR scores, perinatal mortality, birth gestational age, SGA, LGA, neonatal intensive care unit admission, intrauterine fetal death, normal vaginal delivery, operative vaginal delivery, pospartum hemorrhage, 3rh-4th degree vaginal tears, maternal blood transfusions, maternal intensive care unit admission) indication for cesarean delivery; (elective cesarean delivery, breech, multifetal gestation, dystocia, nonreassuring fetal heart rate, plecenta previa, macrosomia, severe preeclampsia-HELLP, prolonged labor, failed induction and other…) were compared. For the statistical significance of results, p value was