Multidisipliner toraks konseyinde değerlendirilen pulmoner nodüllerin izlem sonuçları, malignite oranları ve malignite belirleyicileri
The follow-up results, rate of malignancy and malignancy determinants of pulmonary nodules which were evaluated at multidiciplinary thoracic oncology tumor board
  1. Tez No: 361457
  2. Yazar: ÖZGE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA TOROS SELÇUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Soliter pulmoner nodül (SPN), radyolojik olarak çapı 3 cm'den küçük, parankim içindeki akciğer lezyonu şeklinde tanımlanmaktadır. Pulmoner nodüllere yaklaşım multidisipliner olmalıdır. Haziran 2003- Şubat 2013 tarihleri arasında Göğüs Hastalıkları, Kalp-Damar ve Göğüs Cerrahisi, Radyoloji, Radyasyon Onkolojisi, Medikal Onkoloji, Nükleer Tıp, Patoloji bölümlerinin katılımıyla Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Erişkin Hastanesi'nde haftalık düzenlenen Toraks Konseyinde tartışılan pulmoner nodülü olan hastaların konsey raporları değerlendirildi. Soliter pulmoner nodülü olan ve multipl nodülü olan hastalar ayrı ayrı kaydedildi. 1000 hastanın konsey raporu tarandı. 58 soliter pulmoner nodül ve 36 adet multipl nodülleri olan toplam 94 hasta kaydedildi. Konsey raporlarına göre 58 soliter pulmoner nodülü olan hastadan 30'una cerrahi, 10 hastaya transtorasik biyopsi olmak üzere toplam 40 hastaya doku tanısı alındığı saptandı. Geri kalan 18 hasta konsey kararı ile takibe alınmıştı. 36 multipl nodülü olan hastanın 9 tanesine cerrahi, 4 tanesine transtorasik biyopsi ve 23 tanesine takip kararı alındığı kaydedildi. SPN nedeni ile doku tanısı alınan hastaların %60'ı malign çıkmıştır. Takibe alınan 18 SPN hastasının 1 tanesi malign çıkmıştır. Doku tanısı alınan hastaların malign olarak öngörüldüğü düşünülürse SPN için Toraks Konseyinin malignite saptamadaki başarısı %60 tır. Multipl pulmoner nodül nedeni ile doku tanısı alınan hastaların %92.3'ü malign çıkmıştır. Doku tanısı alınan hastaların malign olarak öngörüldüğü düşünülürse multipl nodüller için Toraks Konseyinin malignite saptamadaki başarısı %92.3 saptandı. Bu çalışmaya göre kişinin ek malignitesinin bulunması, nodülün düzensiz kenarlı olması anlamlı olarak artmış malignite riski ile ilişkilidir (sırasıyla
Özet (Çeviri)
Solitary pulmonary nodules are defined as radiological parenchymal lesion that are smaller than 3 cm in diameter in the lung. Approach should be multidisciplinary. The results of the patients with pulmonary nodules who were discussed at Thoracic Oncology Board was weekly held with participation of departments of Chest Diseases, Cardiovascular and Thoracic Surgery, Radiology, Radiation Oncology, Medical Oncology, Patology, Nuclear Medicine of Hacettepe University Faculty of Medicine, Adult Hospital between the dates June 2003 - February 2013 were evaluated. 1000 Thoracic Oncology Board reports were screened. A total of 94 patients, 58 patients with solitary pulmonary nodules and 36 patients with multiple nodules, were recorded. According to the Thoracic Oncology Board reports of 58 patients with solitary pulmonary nodule, 30 patients were diagnosed by surgery and 10 patients were diagnosed by transthoracic biopsy .The remaining 18 patients had been followed up by decision of the Thoracic Oncology Board. Also 9 of 36 patients with multiple nodules were diagnosed by surgery, 4 patients by transthoracic biopsy and 23 were followed. 40% of SPN were determined as malignant. 1 of 18 patients with SPN were determined as a malignant during the follow-up. Thoracic Oncology Board malignancy detection success rate is 60% for patients with SPN who had biopsy sample. Thoracic Oncology Board malignancy detection success rate is 92.3% for patients with MPN who had biopsy sample.