İki farklı güçte uygulanmış Er:YAG laser ile hazırlanan dentin yüzeylerine self-etch veya total-etch olan üç farklı rezin siman ile bağlanan porselen yüzeylerinin in-vitro bağlanma dayanımı
Shear bond strength of porcelain bonded to Er:YAG laser prepared dentin with self-etch and total-etch resin cements
- Tez No: 247203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU AYKOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı güçte Er:YAG lazer uygulanmış dentin yüzeylerine porselen blokların 3 farklı rezin siman ile simante edilmesinden sonra makaslama kuvvetlerine bağlanma dayanımının in vitro olarak incelenmesi ve oluşturulan test gruplarının SEM görüntülerinin değerlendirmesidir.45 adet sürmemiş üçüncü büyükazı dişi kullanılmıştır. Tüm periodontal artıklar küret yardımı ile uzaklaştırıldıktan sonra dişlerin kuronları köklerinden ayırıldı ve ortadan ikiye bölünüp 90 adet örnek hazırlanmıştır. Akrilik rezin içerisine gömülen dişlerin bukkal ve lingual yüzeyleri 600 grit silikon karbid zımpara kağıtlar yardımıyla su altında, 4 mm dentin kalınlığı elde edilinceye kadar zımparalanmıştır. Dentin açığa çıkarıldıktan sonra üç gruba Er:YAG lazer ile 30 Hz/70 mJ, üç gruba 30 Hz/160 mJ lazer uygulanmıştır. Kalan 3 gruba ise lazer uygulaması yapılmamış ve her rezin simanın kontrol grupları oluşturulmuştur. Tüm örnekler 4 mm çapında 2 mm yükseklikte Empress II silindir porselen blokları üç farklı rezin siman ile (Kuraray Esthetics [Self-etch], Ivoclar Multilink Automix [Self-etch] ve Ivoclar Variolink II [Total-etch]) üretici firmaların önerileri doğrultusunda dentin disklerine simante etmek amacı ile, her grupta 10 adet örnek olmak üzere, rastgele 9 alt gruba ayrılmıştır. Tüm örneklere 5?-55?C arasında 1000 kez termosiklus döngüsü uygulanmıştır. Universal test cihazına (Instron; USA) bağlanan örneklere, 1mm/dak hız uygulanarak kopma meydana gelene kadar makaslama kuvveti uygulanmış, ve kırılan örneklerin kopma değerleri MPa olarak kayıt edilmiştir. İstatistiksel analiz için Dunn ve çoklu değişken testleri ve Kruskal Wallis testleri uygulanmıştır.Variolink II ve Multilink Automix rezin simanları, Clearfil Esthetic Cement'ten istatistiksel olarak anlamlı fark göstererek daha iyi sonuç vermiştir. Variolink II ve Multilink Automix rezin simanlarının test ve kontrol gruplarında elde edilen bağlanma değerleri klinik olarak kabul edilebilir olarak yorumlanmıştır.Lazer uygulamaları, Variolink II ve Clearfil Esthetic Cement'in test gruplarında kontrol grubuna göre istatistiksel anlamlı fark yaratmazken, Multilink Automix gruplarında bağlanma değerlerini istatistiksel anlamlı fark göstererek düşmüştür. Ancak bu değerler klinik olarak kabul edilebilir bağlanma kuvvetlerinin altına düşmediği gözlemlenmiştir
Özet (Çeviri)
The objective of this study was an in vitro investigation of the shear strength of the bonding where porcelain blocks are cemented using three different resin cements on dentine surfaces subjected to laser applications with different densities.Investigation was carried out using 45 extracted, unerupted human wisdom teeth. Following the removal of the periodontal residue using a curette, the crown of each tooth was separated from its roots and then each tooth was cut into two equal parts providing total of 90 test specimens. Each specimen was then embedded into acyrilic resin housed in a brass cylinder (diameter 20 mm, height 16 mm). Buccal and lingual surfaces of each specimen were ground under water using using 600 grid silicon carbide grinding paper to ensure 4-5 mm dentin thickness. After complete exposing of the dentin surfaces, three groups of specimens were applied Er:YAG laser of 30Hz/70mJ density and another three groups of specimens were applied Er:YAG laser of 30Hz/160mJ density. The remaining three groups of specimens were not subjected to any laser application since these groups were intended as reference (control) groups.A cylinder shaped porcelain block (diamater 4mm, height 2 mm) was cemented to each one of 90 specimens using three different resin cements in accordance with their manufacturers? recommendations; Kuraray Clearfil Esthetic Cement (Self-Etch), Ivoclar Multilink Automix (Self-Etch) and Ivoclar Variolink II (Total-Etch). Then, the specimens were randomly selected and grouped into 9 groups where each group contained 10 specimens. All the specimens were then subjected to an accelerated aging process in a thermo-cycle unit for 1,000 cycles between 5 and 55 degrees Celcius. The specimens were then tested in a Universal Testing Machine (Instron, USA) subjecting them to a shear force applied at 1 mm / second rate until the shear failure occured. A level of shear force at the instant of failure of each specimen was recorded in MPa. The statistical analysis was performed using Dunn?s multiple variable and Kruskal Wallis tests.The specimens bonded using Variolink II and Multilink Automix resin cements showed statistically meaningful differences with respect to the specimens bonded using Clearfil Esthetics Cement and thus giving better results.