Farklı sporcu gruplarında üç ayrı anaerobik güç ölçüm yöntemiyle elde edilen sonuçların değerlendirilmesi
Evaluation of the results of three different anaerobic power tests obtained by measuring different sport groups
  1. Tez No: 247218
  2. Yazar: AJLAN SAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. YALÇIN TAŞMEKTEPLİGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmanın amacı üç farklı anaerobik performans değerlendirme yönteminden elde edilen test sonuçlarının arasındaki ilişkinin araştırılmasıydı. Araştırma; voleybol, basketbol ve güreş branşlarında her biri aktif spor yapan, 30 erkek gönüllü katılımcıyla gerçekleştirildi (21,8±1,6 yıl). Katılımcıların anaerobik performansları dikey sıçrama (DS), 13,72 metre (15 yard) ön koşulu 45,73 metre (50 yard) anaerobik sprint (AS) ve Wingate anaerobik güç ve kapasite (WAnT) testleri kullanılarak ölçüldü. Çalışma sonunda DS, AS ve WAnT test sonu çıktılarından zirve güç (ZG) değerleri esas alınarak sonuçlar birbirleriyle karşılaştırıldı. Pearson korelasyon analizinden elde edilen bulgular doğrultusunda; anaerobik performansı değerlendirmede kullanılan farklı test yöntemlerinin, oldukça farklı karakterlerde test protokolleri olarak anaerobik performansın farklı parametrelerini test ettikleri ve istatiksel analizler sonucunda her bir yöntemin diğer yöntemle arasında bir korelasyon bulunmasına rağmen, bu korelasyon değerlerinin oldukça düşük önem düzeyine sahip olduğu görüldü (ZG ve DS için, r=0,36; ZG ve AS için, r=0,17; DS ve AS için, r=0,08). Dolayısıyla anaerobik performansı test etmede kullanılan bu farklı test yöntemlerinin birbiri yerine kullanılamayacağı sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to research of relation between three different anaerobic performance test outputs. The study was realized on 30 male active athletes who are physically active at volleyball, basketball and wrestling (n=30; 21,8±1,6 years old). Anaerobic performance of athletes was measured using the vertical jump (VJ), 50 yard dash (AS) and Wingate anaerobic power and capacity test (WAnT). At the end of the study; VJ, AS and peak power (PP) parameters of WAnT outputs compared with each others. According to pearson analyzes, these three different tests which are used in evaluating anaerobic performance, measures different parameters of anaerobic performance as the tests that have quite different characteristics. As a result of statistical analysis, although there is a relation between each test methods, it is concluded that this correlations have poor importance (r=0.36 for PP and VJ; r=0.17 for PP and AS, r=0.08 for VJ and AS). Results were indicated that these three different test methods which are used in evaluating anaerobic performance, can not be used instead of each other.