Sağlıklı bireylerde MRG ile servikal spinal kord ve aynı seviyedeki kanalis vertebralis alanlarının karşılaştırmalı incelenmesi
A Comparative Study of MRG and Servical Spinal Cord and Canalis Vertebralis Areas at the Same Level in Healthy Individuals
- Tez No: 247250
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER ZİYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, C3 - C6 vertebra seviyelerinde canalis vertebralis ve medulla spinalis kesitsel alanları ölçülerek bunların birbirlerine oranlarının bulunması amaçlandı.Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Radyoloji Ana Bilim Dalı'nda çekilen sağlıklı bireylerin servikal columna vertebralis'ine ait Manyetik Rezonans Görüntüleri (MRG) üzerinde çalışıldı. Çalışma, yaşları 14 ? 59 yaş arasında değişen 67 (50 kadın ? 17 erkek) bireyde planlandı ve bu bireyler 40 yaş altı ve 40 yaş üstü olmak üzere iki gruba ayrılarak incelendi.Rutin servikal MRG tetkikinde elde edilen aksiyal ve sagittal görüntüler değerlendirilerek normal bireylerin patolojik olmayan aksiyal görüntüleri üzerinden ölçümler yapıldı. C3 - C6 servikal vertebranın aksiyal görüntüleri üzerinde, canalis vertebralis ve medulla spinalis alanı milimetre kare cinsinden hesaplandı. Hesaplanan bu alan değerlerinden medulla spinalis alanı canalis vertebralis alanına bölünerek ikisi arasındaki oran bulundu.Radyolojik ölçümler yapılarak elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarılarak SPSS (Windows için 15.0) paket programı ile istatistik analizi yapıldı. Verilerin özeti ortalama ± standart sapma olarak ifade edildi. Student t testi ile cinsiyet ve yaş gruplarına(40 yaş altı ve üstü olmak üzere) göre karşılaştırıldı. Parametreler arası ilişki Pearson korelasyon testi ile değerlendirildi.Çalışmada; canalis vertebralis ve medulla spinalis alan değerlerinde kadınlarla erkekler arasında anlamlı farklılıklar (P>0,05) tespit edilmedi.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to measure the cross-sectional areas of canalis vertebralis and medulla spinalis at C3-C6 levels and find their ratios to each other.We studied on the Magnetic Resonance Images (MRI) of the cervical columna vertebralis obtained from the healthy individuals in the Radiology Department in Meram Faculty of Medicine in Selçuk University. The study was planned on 67 individuals (50 females, 17 males) ranging between 14-59 ages and analysed by dividing into two groups as under and over the age of 40.Evaluating the axial and sagittal images obtained in a routine cervical MRI study we took measurements on the non-pathologic axial images from normal individuals. The areas of canalis vertebralis and medulla spinalis were calculated as mm². From the value of this calculated area, the area of medulla spinalis is divided by canalis vertebralis area and the ratio between them is acquired.The data obtained by taking radiological measurements were moved into digital media and the statistical analysis of the data was done using SPSS packet program (15.0 for Windows). The summary of the data was expressed as mean ± standart deviation. Using Student t test they were compared according to gender and age groups (as under and over 40 ages). The relation between parameters was evaluated by Pearson correlation test.In the study, we did not find significant differences (P>0,05) in the values of canalis vertebralis and medulla spinalis areas between males and females. We observed that there was a difference (P>0,05) in the value of the ratio of medulla spinalis area to canalis vertebralis area at C4, C5 and C6 levels between males and females, and the ratio was larger in males than females.