Özel bir hastanede çalışan hemşirelerin işgücü verimliliğine etki eden faktörlerin belirlenmesi
Determining the factors which affect labor efficiency of nurses working at a private hospital
  1. Tez No: 247278
  2. Yazar: TUĞBA KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEFİSE BAHÇECİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Hemşirelik hizmetleri, hem sağlık ekibi içerisindeki rolü, hem de hastanelerin başarısındaki etkileri gereği önemli bir konuma sahiptir. Bu da hastanelerde hemşirelik hizmetlerinin iyi bir şekilde yönetilmesi zorunluluğunu ortaya çıkarmaktadır. Ancak, yapılan araştırmalar, yönetsel ve organizasyonel sorunlardan dolayı hastanelerde hemşirelik hizmetlerinin aksadığını ileri sürmektedir. Hemşirelik hizmetlerinde, istenen verimliliğin elde edilebilmesi için mevcut sorunların ortaya çıkarılması ve çözümlenmesi gerekmektedir.Verimlilik, bireyin çalışma hayatındaki performansını, iş yaşamındaki mutluluk düzeyini, işe devamlılığını etkileyen en önemli faktördür. Verimlilik, kişinin hizmet ettiği kurumun vizyon ve misyonunun bilincinde olması, davranışlarını ve çalışmalarını bu hedefler doğrultusunda şekillendirmesidir.Araştırma hemşirelerin işgücü verimliliklerini belirlemek amacıyla Kocaeli ilinde özel bir hastanede 01 Mayıs- 01 Haziran tarihleri arasında çalışan 206 hemşireye tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak tanıtıcı özellikler içeren bilgi formu ve anket kullanılmıştır. Veri analizinde NCSS 2007& PASS 2008 istatistiksel yazılım programı (Utah, ABD)kullanılmıştır. Ayrıca analizde ortalama, standart sapma, student t testi ve ki-kare testi kullanılmıştır. Hemşirelerin %54,8'i 25-29 yaş grubunda, %36,4'ü evli, %69,9'u lisans mezunu, %40,8'i >5 yıl arası mesleki deneyime sahiptir.Bu araştırmanın amacı, işgücü verimliliğine etki eden faktörleri ve bu faktörlerin ne yönde etki ettiğini araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Nursing service, has an important place, because of its role in the health team and its effect in the success of the hospitals. And this reality reveals the necessity of managing the nursing service in an effective way. But according to the researchs, it is one of the disrupting services in hospitals. In order to obtain the desired efficiency in nursing service, existing problem should be brought to light and solved.Productivity is an important factor which effects performance, satisfaction level end continuity of person in the worklife. Productivity is person?s comprehension of vision and mission of enterprises and formation of attitudes and Works with these objectives.This research is carried on 206 nurses in a private hospital in Kocaeli, between 01 May- 01 June 2008, to determine labour productivity . as data collection tool, we used information forms icluding introducer specialites, and a questionnaire. In data analiysis, NSCC 2007& PASS 2008 Statistical software program (Utah, USA) is used. In the analysis, avarage, Standard deviation, student t test and ki-kare test are also used. %554,8 of nurses are in 25-29 age group, %36,4 of them are married, %69,9 of them are graduated from university, %40,8 of them have work experience >5 years.The aim of this theesis is to research what factors are effect to labour productivity and how effect are.