Yoğun bakımda invaziv mekanik ventilasyon uygulanan KOAH hastalarında weaning ve bunu etkileyen faktörler
Weaning and the related factors in COPD patients requiring imv in intensive care unit
  1. Tez No: 247289
  2. Yazar: FATMA ERBOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT KART
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
KOAH tamamen reversibl olmayan havayolu kısıtlılığı ile karakterize bir hastalık durumudur. KOAH hastalarında weaning yetmezliği daha yüksektir. Biz de invaziv mekanik ventilasyon uygulanan KOAH hastalarında weaning ve bunu etkileyen faktörleri incelemeyi hedefledik. Çalışmaya Kasım 2007 ile Kasım 2008 tarihleri arasında yoğun bakımımızda invaziv mekanik ventilasyon (İMV) uygulanan 41 KOAH hastası dahil edildi. 41 hastanın 22'sinde (%53,7) ekstübasyon başarılı idi. Madencilik öyküsü olan hastaların maluliyet düzeyi ile ekstübasyon başarısı arasında anlamlı ilişki bulundu (p=0,039).
Özet (Çeviri)
Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is a disease characterized by airflow limitation that is not fully reversible. Weaning failure is higher in COPD patients. We aimed to study the factors related to weaning in COPD patients receiving invasive mechanical ventilation (IMV). 41 COPD patients who received IMV in our intensive care unit between November 2007 and November 2008 are included to the study. In 22 of 41 patients (%53,7) extubation was successfull. There was significant correlation between extubation success and the disability score in patients who worked in coal mines (p=0,039).